Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Brytyjski działacz muzułmański twierdzi, że Polska wydaliła go na prośbę Francji

Brytyjski działacz muzułmański twierdzi, że Polska wydaliła go na prośbę Francji

AA / Birmingham, Wielka Brytania / Mehmet Solmaz

Brytyjska grupa praw muzułmańskich CAGE poinformowała, że ​​jej dyrektorowi, generałowi Muhammadowi Rabbaniemu, odmówiono wjazdu do Polski na wniosek Francji, gdzie miał przemawiać na konferencji.

W oświadczeniu CAGE podano, że oczekuje się, że Rabbani wygłosi „kolejne przemówienie krytykujące sponsorowaną przez państwo francuskie islamofobię, tak jak to zrobił w zeszłym roku” na Konferencji na temat ludzkiego wymiaru bezpieczeństwa i współpracy w Europie (OBWE).

„Przy tej okazji wydano mu zakaz wjazdu do Francji miesiąc po wygłoszeniu przemówienia na temat systematycznych prześladowań muzułmanów we Francji” – czytamy w oświadczeniu.

CAGE oskarża Francję o „nieustanne nękanie obrońcy praw człowieka Muhammada Rabbaniego, tym razem poszerzając swoje wpływy w Polsce poprzez nadużywanie międzynarodowej wymiany informacji między państwami w celu uciszenia dysydenta”.

Organizacja praw muzułmanów stwierdziła, że ​​seria incydentów przeciwko CAGE uwydatniła „zawstydzenie Francji w obliczu jakiejkolwiek publicznej krytyki jej polityki wobec społeczności muzułmańskich”.

„Stanowi to rażący atak na wolność słowa i podważa wiarygodność OBWE jako platformy dialogu i ochrony praw człowieka. Podważa historyczną walkę Polski o ucieczkę przed dyktaturą, która nękała kraj w czasach sowieckich, oraz jej reputację jako liberalnego demokracji” – stwierdziło stowarzyszenie.

Odnosząc się do przymusowego powrotu do Wielkiej Brytanii Rabbani powiedział: „Francja próbowała uniemożliwić CAGE podnoszenie międzynarodowej świadomości na temat systematycznych prześladowań francuskich muzułmanów”.

„Jednak Francja nie osiągnęła swoich celów, ponieważ moi koledzy z CAGE wzięli udział w konferencji, a dołączyło do nich wielu przedstawicieli z różnych krajów europejskich reprezentujących muzułmańskie społeczeństwo obywatelskie. Nie będziemy milczeć” – zapowiedział.

Stowarzyszenie zgodnie z prawem zwróci się do Francji o zniesienie zakazu nałożonego na Rabbaniego.

„To pokazuje, że Francji nie podoba się publiczna kontrola i międzynarodowa świadomość prześladowań jej muzułmańskich obywateli” – stwierdził Rabbani w nagraniu wideo udostępnionym z aresztu na lotnisku w Warszawie.

READ  Nowy wybór dla Alice Langlois, dolzartyjskiej szermierzy w Polsce

* Przetłumaczone z języka angielskiego przez Mounira Pennura.

Jedynie część komunikatów nadawanych przez Agencję Anadolu swoim abonentom za pośrednictwem Wewnętrznego Systemu Nadawczego (HAS) jest nadawana w formie skróconej na stronie internetowej AA. Skontaktuj się z nami, aby zapisać się.