Kosmos – w 2024 r. astronauci powrócą na Księżyc. Po sukcesie misji Artemis 1 w 2022 roku NASA przygotowuje się do pierwszej załogowej misji na Księżyc statkiem kosmicznym Artemis 2… 50 lat po programie Apollo. Naturalny satelita cieszy się dużym zainteresowaniem, dlatego w 2023 r. wystrzelono z niego kilka misji kosmicznych, których kontynuacja jest zaplanowana na przyszły rok.
Ale nie tylko nasz Księżyc ekscytuje misje kosmiczne. Tymczasem inne księżyce budzą ciekawość naukowców. Jak widać na filmie u góry artykułuPlanety te znajdują się około 630 milionów kilometrów od Ziemi, krążą wokół Jowisza i mogą wspierać życie.
Wyścig na księżyc
Z jednej strony Stany Zjednoczone, jedyny kraj, który postawił stopę na Księżycu, mają nadzieję powtórzyć ten wyczyn do 2025 r. w ramach programu Artemis. Ale powrót na Księżyc to dopiero pierwszy krok. Amerykanie mają wówczas nadzieję na utworzenie bazy księżycowej na orbicie wokół Księżyca, aby móc tam regularnie wracać i nie tylko. Baza ta stanie się wówczas punktem tranzytowym przed wyprawą na Marsa.
Z drugiej strony Chiny, nowicjusz na etapie podboju Księżyca. Nawet jeśli dotychczas udało jej się wysłać jedynie czujniki, pozostaje jedynym krajem, który zbadał ukrytą stronę satelity. Jego celem jest, aby do 2030 r. pierwsi astronauci wylądowali na Księżycu. Podobnie jak w przypadku Amerykanów, Chińczycy mają nadzieję założyć kiedyś bazę księżycową, ale chcą ją zbudować bezpośrednio na Księżycu.
ISRO
Indyjska sonda Chandrayaan-3 na powierzchni Księżyca
W oczekiwaniu na to Chiny również wykorzystują Księżyc do rozwijania swojego programu kosmicznego jako całości. „Chiński program jest bardzo skoncentrowany na technologii. Celem jest nauczenie się, jak opracowywać bardzo zaawansowane technologie do eksploracji planet.wyjaśnia Francis Rocard, astrofizyk i szef programów eksploracji Układu Słonecznego we francuskim Narodowym Centrum Studiów Kosmicznych. „Indie również mają takie samo podejście, ale są mniej ambitne”. Wyjaśnia HuffPost.
Poligon doświadczalny dla nowych obcych mocy
Lato 2023 roku upłynęło także pod znakiem dwóch wydarzeń księżycowych. Przede wszystkim Indiom udało się utwierdzić swój status potęgi kosmicznej. W połowie lipca wysłał sondę Chandrayaan-3 w stronę ziemskiego satelity. 23 sierpnia Indie dokonały tego wyczynu i po udanym wylądowaniu na Księżycu dołączyły do bardzo ekskluzywnego klubu największych potęg kosmicznych. Do tego czasu udało się to jedynie Rosji (w epoce Związku Radzieckiego), Stanom Zjednoczonym i Chinom.
Tymczasem nastąpił powrót Rosji wraz ze wznowieniem programu Łuna. Na początku sierpnia wysłał swoją sondę Łuna-25, pierwszą od ponad 50 lat. Podobnie jak Hindusi z Chandrayaan 3, Rosja stara się wylądować na Antarktydzie, ponieważ naukowcy zidentyfikowali tam lodowatą wodę, która może jednak stać się niezbędna dla przyszłych misji kosmicznych. Niestety, Łuna-25 rozbiła się o powierzchnię Księżyca dziesięć dni później.
Inne kraje wykorzystują lub zamierzają wykorzystać Księżyc jako poligon doświadczalny. Wśród nich są Japonia i Zjednoczone Emiraty Arabskie. „Istnieje szereg okoliczności pomiędzy podejściem amerykańskim a podejściem innych krajów, które postrzegają to jako sposób na poznanie głębokiego kosmosu poprzez wykorzystanie misji na Księżyc”. Potwierdza to Francis Rocard.
Życie pozaziemskie w pobliżu Jowisza?
Europejska Agencja Kosmiczna
Ilustracja przedstawiająca sondę Goss przelatującą nad Ganimedesem, jednym z księżyców Jowisza.
Jeśli nasz księżyc nie ma nic wspólnego z księżycem Jowisza, to ten ostatni jest nie mniej ekscytujący dla naukowców. „W czasie misji Galileo odkryliśmy, że pod lodowymi skorupami tych różnych księżyców znajdowały się oceany słonej wody”. wspomina Gabriel Tobi, dyrektor ds. badań CNRS w Laboratorium Nauk Planetarnych i Ziemi. „Kiedy myślimy o oceanie, myślimy o miejscach, które potencjalnie nadają się do zamieszkania”.
Właśnie dlatego Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) wysłała w kwietniu swoją sondę JUICE. Ten powinien przelecieć nad trzema księżycami galileuszowymi, ze szczególnym uwzględnieniem Ganimedesa, jedynego księżyca posiadającego pole magnetyczne chroniące przed promieniowaniem Jowisza.
Ale Europejczycy nie będą sami w układzie Jowisza, dołączą do nich Amerykanie, którzy również muszą wysłać sondę. NASA ma wystrzelić Europa Clipper w październiku 2024 r. Jak sama nazwa wskazuje, misja skupi się na Księżycu zwanym Europa. Ale JUICE i Europa Clipper mają ten sam cel: ustalić, czy księżyce Jowisza nadają się do zamieszkania, czyli czy możliwe jest na nich życie.
Choć w przypadku naszego Księżyca tak się nie dzieje, być może pewnego dnia odkryjemy życie w pobliżu Jowisza, oddalonego o setki milionów kilometrów. Jednak księżyce są bardziej niż kiedykolwiek bramą do podboju kosmosu: do nowych form życia lub do nieskończonej przestrzeni.
Zobacz także na HuffPost :
„Profesjonalne rozwiązywanie problemów. Pragnący być pionierem kulinarnym. Przyjazny miłośnik piwa.”
More Stories
Słynny obraz centralnej czarnej dziury w Drodze Mlecznej, Sgr A*, będzie błędny!
Lekarze apelują o systematyczne badania przyszłych matek
SpaceX planuje zrobić znacznie lepiej ze Starship 6 i zapowiada się niesamowicie!