Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

ÉcoRéseau Business – Europa Wschodnia pogrąża się w kryzysie gospodarczym

ÉcoRéseau Business – Europa Wschodnia pogrąża się w kryzysie gospodarczym

Joe Biden stoi z dziećmi przed Zamkiem Warszawskim, Polska, 21 lutego 2023 r.

Szacowany czas czytania: 2 minuty

Europa Wschodnia stała się ofiarą bardzo silnej reakcji gospodarczej, będącej bezpośrednim skutkiem wojny ukraińskiej.

Kraje Nowa Europa » Polska, będąca epicentrum, stoi w obliczu sprzecznej sytuacji. Chociaż bardziej niż kiedykolwiek są w centrum strategii Waszyngtonu i zastępują „duet francusko-niemiecki”, ich gospodarka poważnie się chwieje.

Miał swój własny moment Kennedy’ego. We wtorek wieczorem 21 lutego Joe Biden próbował odzyskać dynamikę. Są w Niemczech », to niezapomniane przemówienie Johna Kennedy’ego wygłoszone przed Murem Berlińskim w 1963 roku. Na Placu Zamkowym w Warszawie człowiek Białego Domu bronił Ukrainy, przeciwstawiając się Rosji. Jego wystąpienie miało być odpowiedzią na wcześniejsze wystąpienie Władimira Putina przed Dumą.

Aby uczcić osiemdziesięcioletniego prezydenta, polski tłum macha flagami w zimną noc. Są to Polska, Ukraina i Stany Zjednoczone. Nie było jednak błękitnej flagi ze złotymi gwiazdami, która jest sztandarem Unii Europejskiej… Dziwne: a przecież Polska co roku otrzymuje 11 miliardów euro z funduszy europejskich. Dzięki temu stanie się największym beneficjentem netto w Unii Europejskiej. Czy Polska ignoruje rękę, która ją karmi?

Polska, nazywana czasem „51. stanem Stanów Zjednoczonych”, pozostaje bastionem polityki atlantyckiej w Europie. Dla Londynu jest to niewątpliwie najbardziej posłuszny sojusznik, zdeterminowany w dążeniu do realizacji, a nawet przewidywania strategicznych celów NATO. Wojna ukraińska zapewniła jej dominującą pozycję, a ona sama marzy nawet o tym, aby w ciągu dwudziestu lat stać się wiodącą armią na kontynencie. Wydaje się, że oś Waszyngton-Londyn-Warszawa-Kijów wypiera „duet francusko-niemiecki”, którym niewątpliwie się stał. Prowadzić na skrzydle.

Inflacja gospodarcza: Bumerang Horror wojny

Jednak na froncie gospodarczym dla Polski nic nie idzie dobrze. Według danych w styczniu 2023 r. roczna inflacja wyniosła +17,3%. Ekonomia handlu. Ogólny trend w Europie Wschodniej. Wspomnimy Bułgarię (16,4%) czy Czechy (17,5%). W krajach bałtyckich sytuacja jest jeszcze gorsza… Koszty życia tam znacznie wzrosły: 18,6% w Estonii, 20% na Litwie, 21,5% na Łotwie. Oczywiście bliskość Rosji i Ukrainy wyjaśnia tę sytuację. Trzy kraje wypadły jeszcze gorzej, w tym, co moglibyśmy nazwać „Europą w szerokim znaczeniu”. W szczególności Ukraina (26%), Mołdawia (27,3%) i Turcja (57,6%). Nowy rekord!

READ  Gaz ziemny z Morza Czarnego: Bułgaria po omacku

za pamięć, W Rosji inflacja ogranicza się do 12%.. W porównaniu z tym wydaje się to prawie niewielkie… Jak zatem wyjaśnić tę różnicę? Prawdą jest, że Europa Wschodnia wykazywała przed wojną duże uzależnienie od Moskwy w dziedzinie gospodarki i energetyki. Tym samym dziwnym wyborem geostrategicznym Polska czy od dawna wrogie Rosji państwa bałtyckie czerpały z niej dostawy na dużą skalę.

Wzrost zatrzymuje się

W 2020 r. zależność Europy Wschodniej od rosyjskiego gazu pozostanie przytłaczająca. 57% w Polsce, 43% w Rumunii, 42% na Litwie… Niektóre kraje posunęły się jeszcze dalej. 94% na Węgrzech; 100% w Czechach lub na Łotwie! Dla porównania Niemcy były od niej zależne w 55%. Liczby, z których pochodząOmnijiFrancuska Agencja Strategii Energetycznej.

Jakie są konsekwencje dla rozwoju regionu? Są ogromne. Tam Byrda Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, który powstał po upadku muru, aby postawić Europę Wschodnią na nogi, spodziewa się najgorszego. Jego prognoza sugeruje, że z silnego wzrostu na poziomie 4–6% w ciągu ostatnich 10 lat Europa Wschodnia spadnie do… 0,6% w 2023 r. Krótko mówiąc, czeka nas załamanie i recesja. Polska może jednak liczyć na nieco lepszy wzrost (1%).

Ostateczny rezultat wojny: ucieczka międzynarodowych inwestorów z regionu. Teraz kilku z nich chce osiedlić się w Europie Wschodniej, obawiając się rozlania konfliktu. W rzeczywistości zakładanie fabryki u podnóża wulkanu po wojnie światowej wydaje się nierozsądne.