Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Badanie dotyczące płatności komercyjnych

Badanie zachowań płatniczych w Polsce

Pomimo wyzwań stojących przed gospodarką, płynność płatnicza polskich przedsiębiorstw pozostaje korzystna, przy średnim czasie trwania płatności wynoszącym 49 dni i średnim opóźnieniu w płatnościach wynoszącym 42 dni.

Okres spłaty1 : Krótsze okresy kredytowania

Krótkie terminy płatności dominują w polskim krajobrazie biznesowym – 45% ankietowanych firm narzuca średnie terminy płatności do 30 dni. Średni okres spłaty skrócił się o 4 dni, z 46 w 2022 r. do 42 w 2023 r.

Najbardziej hojne sektory to motoryzacja (21% z terminami płatności powyżej 90 dni), energetyka (17%) oraz chemia i metale (po 14%). Większość polskich firm oczekuje, że w ciągu najbliższych sześciu miesięcy te warunki płatności nie ulegną zmianie.

Opóźnione płatności2 Różni się w zależności od sektora

Opóźnienia w płatnościach wydają się być powszechną praktyką w polskich firmach. 49,3% ankietowanych firm stwierdziło, że ucierpiało w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.

Średnia przestępczość spadła do 49 dni, blisko poziomu z 2020 r. (48 dni). Najdłuższe opóźnienia odnotowano w branży papierniczej, drzewnej i metalowej (71 dni i 69 dni), a najkrótsze w branży farmaceutycznej (33 dni).

Ożywienie gospodarcze poprawia perspektywy

Choć sytuacja gospodarcza poprawia się od kilku miesięcy, w 2023 roku oczekuje się, że Polska odnotuje słaby wzrost PKB na poziomie 0,6%. Przedsiębiorstwa w dalszym ciągu stoją przed różnymi wyzwaniami: ograniczonym popytem (dla 44% z nich) i wysokimi obciążeniami podatkowymi (41%). Przy wysokich kosztach w dalszym ciągu ograniczać swoje zyski.

Perspektywy na rok 2024 są jednak lepsze, gdyż oczekuje się kontynuacji ożywienia gospodarczego i wzrostu PKB na poziomie 2,8%. Poprawę swojej działalności w 2024 roku spodziewa się 31% firm (wobec 26% w roku poprzednim).

Pomimo słabego wzrostu polskiej gospodarki w 2023 roku, dzięki działaniom wsparcia oraz możliwościom zwiększania obrotów i zysków, płynność płatności korporacyjnych została utrzymana. W miarę poprawy perspektyw gospodarczych i popytu krajowego dalsze pogorszenie otoczenia zewnętrznego może mieć negatywny wpływ na polskie przedsiębiorstwa„.

READ  Huawei został wybrany przez grupę R.

Grzegorz Siljevic, ekonomista

Pełne badanie znajdziesz tutaj (w języku angielskim)

Badanie zachowań płatniczych

1 Termin płatności: Czas pomiędzy zakupem produktu lub usługi przez klienta a terminem płatności.

2- Opóźnienie w płatności: okres pomiędzy terminem płatności a datą płatności.