Jak zapłacić za paliwo za pół ceny czarterując jacht? „Krytyczne śledztwo” ujawnia istnienie bardzo korzystnej umowy przewozu zawartej przez ECPY, Francuskie Stowarzyszenie Zawodowców Żeglarstwa. Elise Lucet przeprowadziła wywiad ze swoim prezydentem Thierrym Voisinem.
Cena pełnego baku benzyny została obniżona o połowę i bogaci właśnie to zrobili: znaleźli sposób na spędzenie wakacji nad wodą na wolnym rynku. Od 2017 roku pojawił się nowy kontrakt przewozowy. Jest oferowany przez ECPY, Francuskie Stowarzyszenie Profesjonalistów Żeglarskich. Umowa ta pozwala na niepłacenie podatku VAT od wynajmu jachtu oraz podatków od paliwa. Aby skorzystać z tej bardzo korzystnej ulgi podatkowej, czarterujący jacht będzie musiał jedynie wcześniej ustalić trasę rejsu i zrobić przynajmniej jeden postój za granicą.
Elise Menand, dziennikarka CashInvestigation, udawała zamożną agentkę szukającą łodzi do wynajęcia. Jeden z brokerów, z którym się skontaktowała, zaproponował jej wybór umowy transportu i od razu przesłał jej wycenę. Wynajęcie średniej wielkości jachtu na tydzień wiąże się z odliczeniem 17 000 euro podatku VAT i 8 000 euro podatku na benzynę. W sumie oszczędność 25 000 euro. Ale to też jest 25 tysięcy euro i nie trafi do skarbu państwa. Dlaczego czarterujący jachty korzystają z tej ulgi podatkowej?
Jacht zamienia się w statek wycieczkowy
Kontrakt stworzony przez ECPY wykorzystuje już istniejące przepisy dotyczące transportu pasażerskiego. Wystarczy przerobić jacht na statek wycieczkowy, wybrać z wyprzedzeniem trasę, zatrzymać się za granicą, a czarterujący nie będzie już płacił podatków. To wszystko jest całkowicie legalne.
Jeden z menadżerów łodzi mówi Cash Investigation, że aby skorzystać z wakacji wolnych od podatku, jeden z jego klientów zatrzymał się we Włoszech na bardzo krótki czas: „Nadal byłem trochę zszokowany. Wynajmij łódź na miesiąc. Aby wywiązać się z umowy przewozu zaplanuj jeden wyjazd do Włoch.„Wycieczka trwała tylko kilka godzin, co pozwoliło mu przedstawić dowód pobytu za granicą”.Kupiłem dwie torby cukierków i wypiłem kawę w porcie.„
„Zabieram walutę do Francji”.
Elise Lucet przeprowadziła wywiad z Thierrym Voisinem, który był źródłem tej umowy przewozu. Prezes ECPY, Francuskiego Stowarzyszenia Profesjonalistów Yachtingu, jest także jednym z najbardziej wpływowych brokerów na Lazurowym Wybrzeżu. Twierdzi, że zawarł tę umowę z Departamentem Legislacji Podatkowej. W odpowiedzi na pytanie dotyczące operacji tankowania jachtów zwolnionych od podatku Thierry Voisin odpowiedział: „Chcesz sprawiedliwego świata? Ale nigdy tam nie dotrzemy. Dzisiaj jest tylko jedna rzecz, która działa, a jest nią legitymizacja. A po dniu, w którym nie będzie to już legalne, zrobimy coś innego. Przywożę interesy do Francji i przywożę obcą walutę do Francji.„
Zespół ds. dochodzenia monetarnego próbował uzyskać więcej informacji na temat tej umowy transportu od administracji podatkowej. Ministerstwo potwierdza, że umowa ta podlega przepisom prawa w zakresie transportu pasażerskiego i dodaje: „Procedury te (…) objęte są tajemnicą skarbową i w związku z tym nie można potwierdzić wskaźników ECPY.”
Fragment śledztwa „Cudowny świat bogatych” prowadzonego przez Cash Investigation, wyemitowanego 16 listopada o 21:10 w programie France 2.
> Ponowna publikacja magazynów informacyjnych France Télévisions jest dostępna na stronie internetowej Franceinfo i w jej aplikacji mobilnej (Departament Kontroli Wewnętrznej & robot), dział „Czasopisma”.
„Dumny fanatyk sieci. Subtelnie czarujący twitter geek. Czytelnik. Internetowy pionier. Miłośnik muzyki.”
More Stories
W Cannes można zobaczyć film biograficzny o Władimirze Putinie, wyprodukowany w całości przez sztuczną inteligencję
Polski thriller Netflixa to wielka niespodzianka jesieni (wspina się na pierwszą dwójkę)
Gerard Depardieu zostaje oskarżony o napaść na tle seksualnym, a jego prawnik mówi: „Przypuszcza się…”