Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Dwóch historyków, badaczy Holokaustu, oskarżonych o pomówienie w Polsce

Dwóch historyków, badaczy Holokaustu, oskarżonych o pomówienie w Polsce

Wizja Warszawy, Polska w lutym 2020 r. (Ludovic Marin / AFP)

W Polsce dwóch historyków, którzy są ekspertami w sprawie Showa, zostało oskarżonych o zniesławienie, a werdykt spodziewany jest we wtorek 9 lutego. Eksperyment ten reaguje w kraju i za granicą: wielu badaczy jest zaniepokojonych ryzykiem cenzury badań naukowych nad Showa.

John Krabowski i Barbara Engelking zostali oskarżeni o przeinaczanie swojej pracy i stawianie fałszywych zarzutów co do działań jednego z Polaków podczas II wojny światowej. Burmistrz wsi, jak piszą badacze w długiej, zawiłej książce, z pewnością uratował życie żydowskiej kobiecie, ale ona – i to jest powód śledztwa – potępiła dziesiątki ukrywających się osób. Hipoteza odrzucona przez synową burmistrza, która złożyła pozew o zniesławienie. Przeprasza i prawie 20 000 euro.

Jednak za skargą tej 80-letniej kobiety stoi Polska Liga Przeciwko Zniesławieniu, która finansuje te działania prawne. Organizacja nacjonalistyczna bliska konserwatywnemu rządowi, która również otrzymuje fundusze publiczne. Jego celem jest zachowanie dobrego imienia Polski i korygowanie wszelkich informacji, które uważa za niedokładne, zwłaszcza w czasie II wojny światowej. Jej prezes bez wahania skomentował sprawę: dla niego badanie współudziału w ludobójstwie Żydów było odkryciem i miało na celu zachowanie pamięci o burmistrzu tej wsi, „Bohater, jego synowa, jego przyjaciele i wszyscy Polacy muszą być zapamiętani”..

Podejście to jest szczególnie izolowane przez stowarzyszenia i badaczy, takich jak jeden z historyków John Krabowski. „Nie ma Holokaustu, który mógłby podnieść morale i ego Polaków. To tragedia, która doprowadziła do śmierci sześciu milionów ludzi, o której nacjonaliści zdają się zapomnieć”., Powiedział historyk.

Ten eksperyment jest bardzo niepokojący, ponieważ odbywa się w szczególnym polskim kontekście, z konserwatywnym rządem, dla którego Polacy są przede wszystkim ofiarami i bohaterami. Rząd oskarżony o chęć przepisania historii na nowo: w 2018 roku uchwalono ustawę, aby ukarać tych, którzy twierdzą, że naród polski ponosi odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie przeciwko Żydom. Prawo początkowo nakładało karę do trzech lat więzienia, po czym narobiło dużo hałasu. Ostatecznie w obliczu presji międzynarodowej zniesiono wyroki karne, ale nie grzywny cywilne.

READ  [Vidéo] Frankowski poprowadził Polskę do finałowych baraży o Euro... ale czy potrafi zagrać?