Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Pierwsze „niesamowite” zdjęcia z Euklidesa Europejskiego Teleskopu Kosmicznego – 8.11.2023 o 19:18

Niedatowane astronomiczne zdjęcie Mgławicy Koński Łeb opublikowane przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) 2 listopada 2023 r. i wykonane podczas misji kosmicznej Euclid ESA (ESA/Euclid/Euclid Consortium/NASA/Handout)

Europejski Teleskop Kosmiczny Euklidesa opublikował we wtorek swoje pierwsze zdjęcia, ukazując olśniewającą Mgławicę Koński Łeb, nigdy wcześniej nie widziane odległe galaktyki, a nawet „pośrednie dowody” na istnienie nieuchwytnej ciemnej materii.

Euclid wyruszył w lipcu z pierwszą na świecie misją mającą na celu zbadanie kosmicznych tajemnic ciemnej materii i ciemnej energii.

Realizuje swoją misję poprzez mapowanie jednej trzeciej nieba w celu stworzenia czegoś, co zostało opisane jako najdokładniejsza mapa 3D wszechświata.

Po dołączeniu do innego teleskopu kosmicznego, Jamesa Webba, w punkcie obserwacyjnym oddalonym około 1,5 miliona kilometrów od Ziemi, europejska sonda zaczęła wysyłać swoje pierwsze obserwacje, które ujawniła we wtorek w Europejskim Centrum Operacji Kosmicznych w Darmstadt w Niemczech.

Pięć „niesamowitych” zdjęć, na które odpowiedział Joseph Aschbacher, szef Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), gratulując „ponad 3600 osobom” uczestniczącym w misji. W przesłaniu z Sewilli, gdzie odbywa się Szczyt Kosmiczny, pochwalił „ważny krok dla europejskiej nauki i eksploracji”.

Wśród zdjęć znajduje się zdjęcie Mgławicy Koński Łeb w pobliskim konstelacji Oriona, która jest galaktyką karłowatą, oraz inną ukrytą galaktyką.

Niedatowane astronomiczne zdjęcie galaktyki spiralnej IC 342 opublikowane 2 listopada 2023 r. przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) i wykonane podczas misji kosmicznej Euclid ESA (ESA/Euclid/Euclid Consortium/NASA/Handout)

Dla René Loriga, dyrektora naukowego projektu, najbardziej „ekscytującym” zdjęciem jest Gromada w Perseuszu, odległej gromadzie składającej się z ponad tysiąca galaktyk.

Ponieważ w tle znajduje się ponad 100 000 dodatkowych galaktyk, z których niektóre znajdują się w odległości 10 miliardów lat świetlnych i nigdy wcześniej nie były obserwowane.

Osobliwością Euklidesa jest szerokie pole widzenia „bezprecedensowe w historii astronomii”, a James Webb „patrzy na niebo przez ucho igielne”, w szczególności po to, aby zbadać wczesne epoki wszechświata, jak Jahn wyjaśnił AFP . – Charles Quilander, astronom CEA, członek Unii Euklidesowej.

READ  Epidemie są słabsze jesienią i zimą niż w latach 2022-2023

Niedatowany astronomiczny obraz galaktyk w gromadzie w Perseuszu opublikowany 2 listopada 2023 r. przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) i wykonany podczas misji kosmicznej Euclid ESA (ESA/Euclid/Euclid Consortium/NASA/Handout)

Carol Mundell, dyrektor naukowa Europejskiej Agencji Kosmicznej, potwierdziła, że ​​dzięki tak szerokiemu polu widzenia teleskop wyposażony w dwa urządzenia (optyczne i bliskiej podczerwieni) był w stanie uchwycić tak szerokie obrazy „z niezwykłą precyzją”. Wszystko odbyło się bardzo szybko: pierwsze pięć zdjęć zajęło tylko około ośmiu godzin.

Europejska Agencja Kosmiczna opisuje Euclida jako „badacza ciemnego wszechświata”, którego zadaniem jest zbadanie, dlaczego 95% Wszechświata składa się z ciemnej materii i ciemnej energii, o których prawie nic nie wiemy.

Niedatowane zdjęcie astronomiczne gromady kulistej NGC6397 opublikowane 2 listopada 2023 r. przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) i wykonane podczas misji kosmicznej Euclid ESA (ESA/Euclid/Euclid Consortium/NASA/Handout)

Ciemna materia, atrakcyjna, działa jak klej dla galaktyk, uniemożliwiając ucieczkę gwiazd. Carol Mundell wyjaśnia, że ​​odpychająca ciemna energia „jest siłą napędową przyspieszającej ekspansji wszechświata”.

Według René Loriga pierwsza dostawa Euklidesa ujawniła już „pośrednie dowody” na istnienie ciemnej materii. Na przykład „zaskakujące” jest to, że sonda nie wykryła żadnych gwiazd śledzących gromadę kulistą NGC 6397 – gromadę gwiazd. „Jedna z teorii głosi, że wokół nas może znajdować się ciemna materia”.

Misja europejska musi trwać co najmniej do 2029 roku.