Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Szef ukraińskiej administracji wojskowej twierdzi, że Rosjanie „próbują otoczyć miasto” Awdijiwki

Szef ukraińskiej administracji wojskowej twierdzi, że Rosjanie „próbują otoczyć miasto” Awdijiwki

Rosja nie wraca do Rady Praw Człowieka ONZ

Rosji nie udało się odzyskać miejsca w Radzie Praw Człowieka ONZ, z której została wykluczona po inwazji na Ukrainę. Otrzymała jednak 83 głosy ze 193 państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych. We wtorek Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych odnowiło na lata 2024–2026 członkostwo 15 z 47 członków tej rady z siedzibą w Genewie. Chociaż stany są podzielone według głównych regionów, każda grupa regionalna zazwyczaj wybiera swoich kandydatów z wyprzedzeniem, a następnie bez trudności są oni zatwierdzani przez Zgromadzenie Ogólne. Jednak w tym roku dwie grupy miały więcej kandydatów niż mandatów: Ameryka Łacińska (Brazylia, Kuba, Dominikana i Peru, ubiegające się o trzy mandaty) i Europa Wschodnia (Albania, Bułgaria i Rosja o dwa mandaty).

Kilka dni po rosyjskim napadzie na ukraińską wioskę Horuzha, w którym zginęły 52 osoby, oczy wszystkich były zwrócone na rosyjską nominację, ale ostatecznie wybrano Bułgarię i Albanię, zdobywając odpowiednio 160 i 123 głosy. Rosja dostała 83 głosy.

„Państwa członkowskie ONZ wysłały władzom rosyjskim mocny sygnał: w Radzie Praw Człowieka nie ma miejsca dla rządu odpowiedzialnego za niezliczone zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciw ludzkości”.„, skomentował Louis Charbonneau z organizacji pozarządowej Human Rights Watch.

„Ponowny wybór Rosji do tego organu, podczas gdy Rosja w dalszym ciągu popełnia zbrodnie wojenne i inne okrucieństwa, byłaby straszliwą hańbą, która podważyłaby jej wiarygodność”. Dodał zastępca ambasadora USA Robert Wood z Organizacji Narodów Zjednoczonych. Rosja broniła się. „Nie ma modelu demokracji ani państwa zbójeckiego, jak niektórzy to czasami opisująO tym kilka dni temu poinformował ambasador przy ONZ Wasilij Nebenzia. Żadne państwo członkowskie nie może twierdzić, że jest wolne od naruszeń praw człowieka. »

W październiku 2020 roku Rosja została wybrana na trzyletnią kadencję do Rady Praw Człowieka 158 głosami – drugi mandat zdobyła Ukraina 166 głosami – ale Zgromadzenie Ogólne głosowało za. „komentarz” W kwietniu 2022 r. (93 głosy za zawieszeniem, 24 przeciw i 58 wstrzymujących się).

READ  Decyzje oczekiwane na szczycie NATO w celu zapewnienia bezpieczeństwa kraju

Pozostali członkowie Rady wybrani lub ponownie wybrani na lata 2024–2026 to Burundi, Wybrzeże Kości Słoniowej, Ghana, Malawi, Indonezja, Japonia, Kuwejt, Francja, Holandia, Brazylia, Kuba i Republika Dominikany.