W Polsce Instytut IMiGW miał średnio 3,6°C powyżej normy, podczas gdy w Szwajcarii we wrześniu było to 3,8°C powyżej normy z lat 1991-2020.
Opublikowany
Aktualizacja
Czas na naukę:
1 minuta
Niekończące się lato? Pod wpływem globalnego ocieplenia Europa, podobnie jak reszta świata, w 2023 r. nadal notuje rekordy. Wrzesień był najgorętszym miesiącem w historii we Francji, Niemczech, Polsce, a nawet Szwajcarii.
Według tymczasowych danych Météo-France zaprezentowanych na konferencji prasowej w piątek 29 września, Francja odnotowała najcieplejszy w historii wrzesień. Kończy się we wrześniu „Od 3,5 do 3,6 stopnia Celsjusza” W okresie referencyjnym 1991–2020 „Przy średniej temperaturze 21,5°C” Z grubsza oświadczyła francuska organizacja.
Według krajowej służby pogodowej DWD podobne odkrycie we wrześniu w Niemczech było o 3,9°C cieplejsze niż w okresie referencyjnym 1961–1990. W Polsce Instytut IMiGW miał średnio 3,6°C powyżej normy, podczas gdy w Szwajcarii we wrześniu było to 3,8°C powyżej normy z lat 1991-2020. W Austrii Geosfera Austria odnotowuje 3,2°C w latach 1991–2020 na równinach i 4,2°C w górach.
W stronę rocznego rekordu temperatury
Obserwacje te łączą się z obserwacjami całej planety, która jest na dobrej drodze do pobicia rocznego rekordu temperatury w 2023 roku. Po tym, jak borealne lato (czerwiec-lipiec-sierpień) odnotowało najgorętszy kwartał w historii, świat jest świadkiem skutków zmian klimatycznych spowodowanych działalnością człowieka, co zostało wzmocnione przez powrót górnego obiegu wody przez Pacyfik w ostatnich miesiącach. Zjawisko El Nino.
Sytuacji tej towarzyszą coraz poważniejsze kataklizmy: fale upałów, susze, powodzie i pożary nawiedzają w tym okresie wszystkie kontynenty, często w dramatycznym tempie.
„Guru mediów społecznościowych. Bardzo upada. Wolny fanatyk kawy. Entuzjasta telewizji. Gracz. Miłośnik internetu. Nieskrępowany wichrzyciel.”
More Stories
Euro 2024: Holandia od tyłu pokonała Polskę w finale grupy C przeciwko Francji
W Polsce protest przeciwko wykorzystaniu sztucznej inteligencji w radiu
Polska zabiega o czasowe zawieszenie praw azylowych z UE