Kilka dni temu zastanawiałem się nad finansowaniem polskiego wysiłku wojskowego. Zobacz mój post Tutaj. Zastanawiałem się, w jaki sposób Polska finansowała swoje drogie zakupy broni (np. 10 miliardów dolarów) Himars)?
Po pierwsze, Polska musi przeznaczyć na obronność 4% PKB. „Budżet obronny Polski wzrasta z 12 mld euro w 2022 r. do 20,5 mld euro w 2023 r., w tym dodatkowe dofinansowanie budżetowe w wysokości prawie 8 mld euro (utworzone w maju 2022 r. i finansowane przez Narodowy Bank Ekonomiczny).
Skorzystaj z Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju (EFF), instrumentu finansowego na rzecz bezpieczeństwa europejskiego utworzonego w marcu 2021 r. To dodatkowe finansowanie budżetowe Unii Europejskiej (ponieważ traktaty europejskie zabraniają wykorzystywania budżetu socjalnego do finansowania operacji wojskowych) zostało przeznaczone. Budowanie pokoju i zapobieganie konfliktom w Europie i na świecie.
Wreszcie, korzystając z amerykańskiej pomocy. 25 września Departament Stanu ogłosił, że udzieli Warszawie pożyczki w ramach bezpośredniego zagranicznego finansowania wojskowego (FMF) w wysokości 2 miliardów dolarów na wsparcie modernizacji obronności Polski.
„Polska planuje znaczącą rozbudowę swoich polskich sił zbrojnych; rezygnuje ze starego sprzętu wojskowego pochodzenia rosyjskiego na rzecz ambitnego, wieloletniego, wielomiliardowego programu modernizacji obronności; zawiera Porozumienie o wzmocnionej współpracy w sprawach obronnych (EDCA) ze Stanami Zjednoczonymi członkowskich; dowodzona przez USA Grupa Bojowa NATO oraz gości przyjazne i amerykańskie siły, w tym Dowództwo V Korpusu USA; oraz aktywnie uczestniczy w misjach NATO w regionie”, wyjaśnił DoS w komunikacie prasowym.
„Guru mediów społecznościowych. Bardzo upada. Wolny fanatyk kawy. Entuzjasta telewizji. Gracz. Miłośnik internetu. Nieskrępowany wichrzyciel.”
More Stories
Euro 2024: Holandia od tyłu pokonała Polskę w finale grupy C przeciwko Francji
W Polsce protest przeciwko wykorzystaniu sztucznej inteligencji w radiu
Polska zabiega o czasowe zawieszenie praw azylowych z UE