Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Po sprawie Peng Shuai WTA ostatecznie wróciła do Chin

Po sprawie Peng Shuai WTA ostatecznie wróciła do Chin

To szczyt zamachu stanu. Mistrzostwa WTA rzeczywiście powrócą do Chin w poniedziałek, 21 miesięcy po głośnym ogłoszeniu, że chińskie turnieje „zawieszą” broniącego tenisistę Ping Shuai.

Turniej WTA w Guangzhou (18–23 września), mieście na południu kraju, będzie pierwszym od czasów poprzedzających Covid 2019. Oczekuje się, że 20 najlepszych gwiazd nie weźmie w nim udziału, ale wydarzenie z pewnością przyciągnie uwagę.

Organizujący turniej kobiet Stowarzyszenie Tenisa Kobiet ogłosiło to „zawieszenie” w grudniu 2021 roku i zażądało od Pekinu gwarancji dotyczących losu Chinki Peng Shuai, która oskarżyła byłą top menedżerkę o „przymusowy” seks.

Steve Simon, prezes Women’s Tennis Association, upierał się, że jest to „ważniejsze niż biznes”, wyrażając chęć poświęcenia ogromnych interesów gospodarczych związanych z rynkiem chińskim.

Dramatyczny rozwój sytuacji w kwietniu 2023 r.: WTA ogłasza wznowienie turniejów, pomimo faktu, że „sytuacja” „nie wykazuje oznak zmiany” w odniesieniu do Peng Shuai. „Total Surrender” autorstwa analityka sportowego Marka Dreyera z Chin. „Ponieważ dla każdego, kto znał Chiny, było jasne, że nie przeprowadzą one wolnego i bezstronnego śledztwa w sprawie zarzutów o napaść na tle seksualnym” – wyjaśnił AFP.

„Byłoby prawie lepiej” dla WTA wizerunkowo, „gdyby nie przyjęła takiego stanowiska” – twierdzi Dreyer, autor książki. Wyjątkowa siła sportowaTo książka o sportowych ambicjach azjatyckiego giganta.

Zawieszenie było w każdym razie bardzo symboliczne, ponieważ ówczesne turnieje… były już zawieszone w Chinach ze względu na środki zdrowotne zapobiegające koronawirusowi. Międzynarodowe zawody zostaną tam wznowione dopiero w 2023 roku.

Opcja ekonomiczna

W długim liście opublikowanym w Internecie w listopadzie 2021 r. była wicemistrzyni świata w grze podwójnej Peng Shuai (obecnie 37 lat) opisała swój burzliwy romans z byłym premierem Chin Zhangiem Gaoli, który jest od niej starszy o 39 lat i jest żonaty.

READ  Europa domaga się wycofania armii rosyjskiej z ukraińskich granic

W swoim zdaniu wskazała, że ​​pewnego dnia poczuła się „zmuszona” do zaakceptowania stosunku płciowego. Zawodnik twierdził później, że określenie „napaść na tle seksualnym” użyte przez WTA do opisania sprawy jest nieprawidłowe i że „wszystko jest w porządku”.

Chiny są niemal niezbędne dla WTA, biorąc pod uwagę jakość lokalnej infrastruktury, inwestycji, praw telewizyjnych i sponsoringu. „Opcja powrotu ma podłoże ekonomiczne” – powiedział AFP Lionel Malti, wykładowca na Uniwersytecie w Aix-Marseille, organizator turnieju ATP w Marsylii i były członek komitetu wykonawczego Francuskiej Federacji Tenisowej.

„Dochody generowane w Chinach mają silny wpływ na finansowanie i dochody wszystkich graczy, ponieważ turnieje oferują duże nagrody pieniężne i gwarancje, a WTA płaci graczom wygenerowaną wartość dodaną” – podsumowuje.

Przed Covidem WTA organizowała tam co roku 10 turniejów (spośród ponad 60), o łącznej wartości 30 milionów dolarów (28 milionów euro). Wśród nich znalazły się w szczególności zaniechane już Mistrzostwa Weteranów na koniec sezonu w Shenzhen (południe), które oferowały rekordowe nagrody w kategorii kobiet.

Kornet „Przekonania”.

Chiny są jeszcze ważniejsze dla WTA, ponieważ pięć Chinek znajduje się w pierwszej setce najlepszych na świecie – w tym przede wszystkim Zheng Qinwen (22, 20 lat), która niedawno dotarła do ćwierćfinału US Open, czy Wang Xinyu. , 21-letnia mistrzyni kobiet tytuł w grze podwójnej w tym roku na Roland Garros. Dobre oferty, które stymulują entuzjazm dla tenisa w Chinach, a tym samym potencjał gospodarczy rynku. „Kiedy masz wystarczająco dużo wielkich nazwisk, pieniądze i mistrzostwa płyną” – powiedział Dreyer.

Headlinerami w Canton powinny być Polka Magda Linette (24. na świecie) i Rumunka Sorana Cirstea (26.). Czy gracze omówią kwestię Peng Shuai? Lionel Maltanese uważa: „Wśród graczy nie ma przywództwa w kwestiach etycznych”. Niewielu sportowców zajmuje takie stanowisko. Lata Billa Russella w koszykówce, Muhammada Alego w boksie, a nawet Arthura Ashe’a w tenisie są jeszcze odległe. »

READ  „Kultura masowa i społeczeństwo klasowe. inny smak"

Jednak Francuzka Alizé Cornet (99. miejsce na świecie) ogłosiła w tym tygodniu, że nie weźmie udziału w jesiennych turniejach w Chinach, aby pozostać „wierna” swoim „przekonaniom”. Nie jest wykluczona wizyta w emerytowanym Peng Shuai. Od momentu wybuchu problemu pojawiał się on w sposób wyraźnie skoordynowany podczas innych zawodów sportowych, w szczególności Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w lutym 2022 r.

To szczyt zamachu stanu. Mistrzostwa WTA rzeczywiście powrócą do Chin w poniedziałek, 21 miesięcy po głośnym ogłoszeniu, że chińskie turnieje „zawieszą” broniącego tenisistę Ping Shuai.

Turniej WTA w Canton (18-23 września), mieście położonym na południu kraju, będzie pierwszym od…