Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska zapowiedziała przedłużenie zakazu importu ukraińskiego zboża

Polska zapowiedziała przedłużenie zakazu importu ukraińskiego zboża

W przyjętej we wtorek uchwałie polski rząd zwrócił się do Unii Europejskiej (UE) o przedłużenie zakazu importu czterech zbóż (pszenicy, kukurydzy, rzepaku i nasion słonecznika), ale przede wszystkim potwierdził to. „Bez względu na następną decyzję komisji [européenne]Po tym terminie nie otworzymy granicy dla ukraińskiego zboża [vendredi 15 septembre]», W komunikacie prasowym opublikowanym we wtorek, 12 września.

Jeśli Polska jest głównym dostarczycielem pomocy wojskowej i humanitarnej dla Ukrainy Ponieważ kraj przyjął około miliona ukraińskich uchodźców, kwestia importu zboża wywołała spór dyplomatyczny między obydwoma sąsiadami.

Po ogłoszeniu tej decyzji Ukraina ogłosiła gotowość skierowania sprawy do Światowej Organizacji Handlu (WTO) w celu uzyskania reparacji od Polski, mimo że jest bliskim sojusznikiem. „Populizm polityczny wcześniej [l]Wybory » W połowie października w Polsce odbędą się wybory do parlamentu. Premier Ukrainy Denise Simehal ostrzegała na X (dawniej Twitterze). To „Ukraina będzie zmuszona powrócić do arbitrażu WTO”.

Wybory do Zgromadzenia Ustawodawczego zaplanowano na październik

Sprawa jest szczególnie istotna w Polsce, gdzie w przyszłym miesiącu odbędą się wybory. Obecny prawicowo-populistyczny rząd, zdominowany przez Prawo i Sprawiedliwość, cieszy się silnym poparciem w regionach rolniczych. „To dla nas pytanie zasadnicze. Interesy polskiej wsi są dla nas bardzo ważne”.Wsparła także polski rząd w swoim komunikacie prasowym.

„Chcę zapewnić wszystkich rolników i całą polską wieś, że będziemy jednoznacznie bronić interesów polskich rolników”– oznajmił premier Mateusz Morawiecki podczas posiedzenia gabinetu. Wicepremier Jarosław Kaczyński dał jasno do zrozumienia, że ​​Polska chce pomóc Ukrainie „Ale jednocześnie nie możemy zapominać o naszych współobywatelach”..

Konflikty na Ukrainie i problemy z ukraińskim eksportem zboża przez Morze Czarne sprawiły, że UE stała się głównym szlakiem tranzytowym i kierunkiem eksportu ukraińskiego zboża.

W kwietniu Unia Europejska upoważniła pięć państw członkowskich – Bułgarię, Węgry, Polskę, Rumunię i Słowację – do wprowadzenia zakazu sprzedaży ukraińskiej pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika. Kraje. Miało to chronić ich rolników, którzy obwiniali ten import za spadające ceny na lokalnych rynkach. Wszystkie pięć stanów zwróciło się o przedłużenie zakazu, który wygasa w piątek.

READ  Ważne wybory dla Europy
Czytaj więcej: Artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Powrót Polski do miłosierdzia był ubocznym skutkiem wojny na Ukrainie

Świat z AFP