Superksiężyc Sturgeon, który rozświetlił niebo w nocy z 1 na 2 sierpnia 2023 roku. Robina Becka/AFP
Jednocześnie wystąpią dwa rzadkie zjawiska księżycowe. Następne wydarzenie będzie miało miejsce w roku 2037.
Księżyc nie będzie niebieski. to wyrażenie”niebieski księżyc„, wskazuje na jego rzadkość, ponieważ w rzeczywistości jest to dosłowne tłumaczenie angielskiego wyrażenia „Od święta» («Trzydziestego szóstego dnia miesiącapo francusku) Jest pełnia księżycadodatkowyDzieje się tak, gdy w roku jest 13 księżyców, w porównaniu do 12 w normalnym roku. Będzie to zatem druga pełnia księżyca w sierpniu. Rzeczywiście, w nocy z 1 na 2 sierpnia świecił gigantyczny księżyc jesiotra.
ale to nie wszystko. W nocy z 30 na 31 sierpnia 2023 r. za zjawisko „”niebieski księżyc„Zostanie dodany z”Super Księżyc„, czyli pełnia księżyca, która osiąga swoje „peryhelium”: moment, w którym znajduje się najbliżej Ziemi. W ten sposób Księżyc będzie większy i jaśniejszy niż zwykle. Podczas tego zjawiska gwiazda jest oddalona o zaledwie 363 tys. km średnia z Ziemi w porównaniu do odległości Średnia 384 400 km Tylko 3% zsuper księżyce” Oni „niebieskie księżyce„, precyzuje NASA.
Przeczytaj takżeRosyjska sonda Łuna 25 uderzyła w Księżyc
Wysoki przypływ
Połączenie tych dwóch zjawisk jest niezwykle rzadkie, ponieważ zdarza się tylko raz na 10 lub 20 lat. NASA przewiduje, że następnyNiebieski superksiężycStanie się to dopiero w styczniu 2037 roku. Aby w najlepszym razie móc obserwować to zjawisko, zaleca się odejście od światła i zanieczyszczeń miast.
Jeśli to”Gigantyczny niebieski księżycCzy ma to konsekwencje dla ludzi? Grawitacja Księżyca zmienia się w zależności od odległości. Księżyc mniej przyciąga Ziemię, gdy jest najdalej od swojej orbity, w apogeum, a bardziej, gdy jest bliżej nas, w apogeum, co będzie miało miejsce w ciągu najbliższych kilku dni. Bliższy Księżyc może spowodować gwałtowny wzrost przypływów oceanicznych, ale dla ludzi (prawie) nic to nie zmieni.
W rzeczywistości, badanie Z amerykańskiego czasopisma naukowego Aktualna biologia Jednak dane sięgające 2013 roku wskazują, że pełnia księżyca ma wpływ na sen: „Odkryliśmy, że kiedy księżyc jest w pełni, […] Głęboki sen zmniejszył się o 30%. Czas snu wzrósł o 5 minut, a całkowity szacowany czas snu zmniejszył się o 20 minut.»
More Stories
Słynny obraz centralnej czarnej dziury w Drodze Mlecznej, Sgr A*, będzie błędny!
Lekarze apelują o systematyczne badania przyszłych matek
SpaceX planuje zrobić znacznie lepiej ze Starship 6 i zapowiada się niesamowicie!