Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zatopiony chiński pocisk rozbił się nad Oceanem Indyjskim

Zatopiony chiński pocisk rozbił się nad Oceanem Indyjskim

Podstawowy
Chiński niekontrolowany pocisk, który miał wylądować w niedzielę, ostatecznie wylądował nad Oceanem Indyjskim w pobliżu Malediwów w nocy z soboty na niedzielę. Część pocisku rozpadła się po powrocie do atmosfery.

Chińska agencja kosmiczna poinformowała, że ​​duża część chińskiego pocisku, który powrócił do atmosfery w niedzielę, rozbił się w niedzielę nad Oceanem Indyjskim, po silnych spekulacjach na temat tego, gdzie spadł 18-tonowy obiekt.

„Zgodnie z obserwacjami i analizami, 9 maja 2021 r. O godzinie 10:24 (02:24 GMT) pierwszy stopień rakiety nośnej 5B z Długo marca wszedł do atmosfery” – poinformowało Chińskie Biuro Inżynierii Lotnictwa i Kosmonautyki. Komunikat prasowy podający współrzędne punktu na Oceanie Indyjskim w pobliżu Malediwów. Powiedział, że większość tej części rozpadła się i rozpadła po wejściu w atmosferę.

Przeczytaj także:
Wideo. Chiński pocisk spada na ziemię: gdzie spadnie następnej nocy?

Chińskie władze stwierdziły, że niekontrolowany powrót pocisku Long March-5B, który 29 kwietnia umieścił na orbicie pierwszą jednostkę swojej stacji kosmicznej, stwarza niewielkie ryzyko. SpaceTrack, który wykorzystywał amerykańskie dane wojskowe, potwierdził to wejście w atmosferę.

„Każdy, kto ogląda # LongMarch5B wracający do szkoły, może się zrelaksować. Pocisk spadł” – napisał na Twitterze. „Uważamy, że pocisk rozbił się na Oceanie Indyjskim, ale czekamy na oficjalne dane z @ 18SPCS” – dodał w kolejnym tweecie, odnosząc się do amerykańskiej eskadry odpowiedzialnej za kontrolę kosmosu.

@ 18 SZTUK Potwierdza, że ​​CZ-5B (# LongMarch5B(48275 / 2021-035B) ponownie wszedł do atmosfery 9 maja o godzinie 0214 ° C i spadł na Ocean Indyjski na północ od Malediwów na 22,2 szerokości geograficznej i 50,0 długości. To wszystko, co mamy na ten powrót; Dzięki za podróż i 30 000 dodatkowych obserwujących. Dzień dobry!

– Space-Track (SpaceTrackOrg) 9 maja 2021 r

Punkt końcowy klipu pokrywa się z przewidywaniami niektórych ekspertów, zgodnie z którymi istniała duża szansa na uszkodzenie w morzu, ponieważ planeta jest pokryta 70% wody. Jednak niekontrolowane wprowadzenie czegoś o takiej wielkości wzbudziło obawy co do potencjalnych szkód i strat, pomimo niskiego prawdopodobieństwa statystycznego.

READ  Powrót wirusa Nipah: objawy we Francji?

„Był śmiałkiem”

„Prawdopodobieństwo zniszczenia działań lotniczych lub (ludzi, budynków i działań) na ziemi jest bardzo niskie” – powiedział w zeszłym tygodniu Wang Wenbin, rzecznik chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Sekretarz obrony USA Lloyd Austin potwierdził w tym tygodniu, że jego kraj nie ma zamiaru zniszczyć pocisku. Jednak zasugerował, że jego uruchomienie nie zostało zaplanowane z należytą starannością przez Chiny. Amerykańskie i europejskie władze kosmiczne ściśle monitorują sytuację, próbując określić, kiedy i gdzie może spaść.

Przeczytaj także:
Głęboki niepokój związany z niekontrolowanym spadkiem chińskiego pocisku na Ziemię

W 2020 roku szczątki kolejnego pocisku Longue-Marche uderzyły w wioski na Wybrzeżu Kości Słoniowej, powodując szkody, ale bez obrażeń. Aby zapobiec powtórzeniu się takich scenariuszy, eksperci zalecili przeprojektowanie pocisku Long March-5B – który nie ma możliwości kontrolowania jego zejścia z orbity.

Jonathan McDowell, astronom z Uniwersytetu Harvarda, napisał na Twitterze: „Wejście (do atmosfery) przez ocean zawsze było najbardziej prawdopodobne ze statystycznego punktu widzenia”. „Wygląda na to, że Chiny wygrały zakład (chyba że mamy wieści o wrakach na Malediwach)”, powiedział. „Ale nadal jest to lekkomyślne”.

Przeczytaj także:
Chiński pocisk spada na ziemię: według Pekinu ryzyko pozostaje „bardzo niskie”

Duże ambicje przestrzenne Chin

Chiny od kilkudziesięciu lat inwestują miliardy euro w swój program kosmiczny. Wysłał swojego pierwszego astronautę w kosmos w 2003 roku i wylądował z maszyną po drugiej stronie Księżyca na początku 2019 roku – po raz pierwszy na świecie. W zeszłym roku zgłoszono próbki księżyca, a Pekin ukończył system nawigacji satelitarnej Beidou (konkurent amerykańskiego GPS). Chiny planują wylądować robota na Marsie w najbliższych tygodniach. Ogłosiła również, że chce zbudować bazę księżycową z Rosją.