Kiedy w październiku 1923 r. w Niemczech zaczęto nadawać programy na falach krótkich, zaledwie 253 osoby miały odbiornik… i licencję na słuchanie programów. Muszę powiedzieć, że kosztowało to fortunę: 350 miliardów marek niemieckich!
Dziesięć lat później, w 1933 r., radio stało się środkiem przekazu par Excellence. Chociaż odbiorniki są nadal bardzo drogie – ponad miesięczna pensja przeciętnego Niemca – około czterech milionów gospodarstw domowych może usłyszeć entuzjastyczne komentarze, które towarzyszyły triumfalnemu przybyciu nowego kanclerza Hitlera do Berlina 30 stycznia 1933 roku.
Radio Ludowe w każdym salonie
Naziści bardzo wcześnie zdali sobie sprawę z potencjalnego wpływu radia na ludność. Zaledwie kilka tygodni po przejęciu władzy przez Hitlera minister propagandy Joseph Goebbels zmusił Telefunkena, Loewe i Blaupunkta do wyprodukowania unikalnego i taniego urządzenia, bez względu na koszty produkcji: był to Volksempfänger – w języku angielskim. „Odbiorca ludu”.
30 stycznia ochrzczono pierwszy prototyp VE 30-1 – VE 30-1 firmy Volksempfänger. Kosztuje 76 marek niemieckich – równowartość dzisiejszej kwoty około 400 euro. Urządzenie zostało zaprezentowane publiczności 18 sierpnia 1933 roku podczas Wielkiej Audycji Radiowej w Berlinie. Sukces jest imponujący: w ciągu zaledwie kilku dni sprzedano 100 000 egzemplarzy.
Trzy lata później, w 1937 r., kierownik sali nadawczej Hans Kriegler dokonał wstępnej oceny: „Volksempfänger był siłą napędową imponującego wzrostu oglądalności w ciągu pierwszych czterech lat pracy radia narodowosocjalistycznego”.
Pojawienie się na rynku w 1938 r. „Małego niemieckiego odbiornika” DKE38, zwanego w potocznym języku „Ustami Goebbelsa”, zwiększyło liczbę abonentów, która w 1943 r. osiągnęła 16 milionów. Ponieważ tantiemy opłacało wiele rodzin, ministerstwo Reklama jest dobrze zrobiona.
Te karykatury finansują nazistowską propagandę
Oczywiście wpływanie na ludność może działać tylko wtedy, gdy reżim nazistowski kontroluje programy. Stacje radiowe, początkowo niezależne, zgrupowano pod auspicjami „Reichsrundfunkgesellschaft”. Wszyscy oprócz jednego dyrektorzy zostali zastąpieni przez lojalistów reżimu. Joseph Goebbels nie pozostawia wątpliwości co do swoich intencji:
„Wcale tego nie ukrywamy: radio należy do nas, nasze i nikogo innego. Oddamy radio na służbę naszej idei i żadna inna idea nie będzie tu wyrażana”.
Volksempfänger może odbierać dwa kanały radiowe: kanał Deutschlandsender i kanał lokalny. Transmisja rozpoczyna się od „Heil Hitler”.
W sklepach plakaty reklamowe twierdzą, co następuje: „Całe Niemcy słuchają Führera poprzez Volksempfänger”. Bardzo regularnie możemy także słuchać Adolfa Hitlera, gdyż wszystkie jego przemówienia są transmitowane w całości. Podobnie jak we wrześniu 1939 r., kiedy ogłosił inwazję na Polskę, w odpowiedzi na tzw. atak na ziemię niemiecką.
Radio jest głównym źródłem dezinformacji
Od początku II wojny światowej szczególne znaczenie zyskała propaganda radiowa. Tańce zastępuje muzyka wojskowa, coraz częściej nadawane są wiadomości z frontu… Ale radio oferuje także programy rozrywkowe, dzięki którym ludność zapomina o bombardowaniach i cierpieniach ludności cywilnej.
Ale Niemcy coraz mniej wierzą w to, co słyszą w radiu. Wielu potajemnie słucha „wrogich” kanałów zagranicznych, takich jak niemiecki program BBC, za który grozi kara śmierci.
Na podstawie fałszywych informacji ogłoszono także koniec reżimu nazistowskiego: 1 maja 1945 r. radio podało, że Hitler poległ w bitwie, walcząc do końca z bolszewikami. W rzeczywistości dyktator popełnił samobójstwo w swoim bunkrze w Berlinie.
Kilka dni później skończyła się wojna, a wraz z nią nazistowska propaganda.[WnastępnychlatachzachodnialianciutworzyliwNiemczechZachodnichnowestrukturynadawczekierującsiępodstawowymzałożeniem:nadawaniepowinnobyćniezależneodpaństwainiepowinnobyćponownieoddawanenasłużbęrząduwisiorekedel’EtatEllenedoitjamaisplusêtremiseauserved’ungouvernement[فيالسنواتالتيتلتذلك،أنشأالحلفاءالغربيونهياكلبثجديدةفيألمانياالغربيةمعمبدأأساسي:يجبأنتكونالإذاعةمستقلةعنالدولةويجبألايتموضعهامرةأخرىفيخدمةالحكومة[DanslesannéesquisuiventlesalliésoccidentauxmettentenplacedenouvellesstructuresderadiodiffusionenAllemagnedel’OuestAvecunprincipeessentiel:laradiodoitêtreindépendantedel’EtatEllenedoitjamaisplusêtremiseauservied’ungouvernement
Volksempfänger będzie walczył, aż wydarzy się cud gospodarczy, zanim zniknie z mieszkań Niemców.
+++++++++++++++++++++++++
Studentów w Niemczech czeka trudny powrót
Uczniowie wrócili do swoich siedzib w kilku regionach Niemiec, ale dla studentów wakacje trwają nadal. Niektórzy z nich są na stażu, a nawet zajęci wakacyjną pracą, aby zarobić trochę pieniędzy… i będą ich potrzebować, aby za kilka tygodni rozpocząć kolejny rok szkolny!
Wysokie koszty życia nie wykluczają studentów, wręcz przeciwnie: jedna trzecia z nich jest zagrożona biedą. Jak to przekłada się na życie codzienne? Jak ci młodzi ludzie radzą sobie w tej sytuacji? Juliette Nichols poznała kilku uczniów…
„Dumny fanatyk sieci. Subtelnie czarujący twitter geek. Czytelnik. Internetowy pionier. Miłośnik muzyki.”
More Stories
W Cannes można zobaczyć film biograficzny o Władimirze Putinie, wyprodukowany w całości przez sztuczną inteligencję
Polski thriller Netflixa to wielka niespodzianka jesieni (wspina się na pierwszą dwójkę)
Gerard Depardieu zostaje oskarżony o napaść na tle seksualnym, a jego prawnik mówi: „Przypuszcza się…”