Będziesz także zainteresowany
[EN VIDÉO] W 2050 r. zmienią się nasze siedliska Ludzkość powinna mieć dodatkowe 2,2 miliarda ludzi w 2050 roku, ile osób będzie potrzebnych do zaludnienia …
Czy kiedykolwiek słyszałeś o RESO ? Zajmujące powierzchnię 12 kilometrów kwadratowych to podziemne miasto pod Montrealem (Kanada) składa się z połączonej sieci hoteli, centrów handlowych, muzeów, przestrzeni biurowej, a nawet areny sportowej. Hokej… Ten dość niezwykły projekt miejski z lat 60., odwiedzany codziennie przez pół miliona gości, to miejsce, które trzeba zobaczyć.
Oprócz tego, że jest atrakcją turystyczną, ten podziemny kompleks, który jest największy na świecie, służy również jako schronienie w mroźne zimowe dni.
Czy tego rodzaju przestrzeń może być tymczasowym lub stałym domem dla ludzi? Aby chronić się przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi spowodowanymi zmianami klimatycznymi na szczególnie dotkniętych obszarach? Albo, jeśli pewnego dnia mamy zamiar skolonizować Marsa, chronić się przed promieniowaniem i temperaturami przekraczającymi 100 stopni Celsjusza? Technicznie może…
Ale czy jesteśmy gotowi na życie pozbawione zieleni i naturalnego światła, gdzie swoboda poruszania się jest względna? Biochemik i autor S.-F. Isaac Asimov wyobraził sobie takie miastaw którym nasz gatunek pozostanie na uboczu, daleki od zewnętrznego wyglądu postrzeganego jako wrogi… Jeśli dla naszych wyimaginowanych potomków to środowisko stanie się normą, to narzuci nam umysły w XXI wiekuH Sto lat pod presją…
Fizycznie rzecz nie może być prostsza. Jak kompatybilna jest fizjologia człowieka z życiem pod ziemią? z najwyższych priorytetów Czy to, mniej sztuczne, było ciemne i wilgotne? Czy nasz organizm to wytrzyma?
niekończąca się różnica
Nie wracając do często obalonego mitu o „jaskiniowcu”, pomysł życia pod ziemią przez kilka dni lub tygodni nie jest niczym nowym.
Wisiorek des siècles, miasto Derinkuyu, wiek ponad 2500 lat, a insi sporadycznie abrité jusqu’à à 20 000 personnes przez 85 m ètres sous la surface rocheuse de la Cappadoce, dans l’actuelle Turquie, for se protectors des tempéries et z wojny.
Jednak dopiero nieco później naukowcy zainteresowali się konsekwencjami takiego miejsca życia dla naszego gatunku… w tym przypadku podczas wyścigu na Księżyc, w okresie zimnej wojny. Wtedy wielkie mocarstwa światowe rozważały kwestię… zrozumienia, w jaki sposób ludzkie ciało przystosowuje się do życia w kosmosie!
W rzeczywistości jaskinia oferuje warunki życia zbliżone do tych w kosmosie. Bo tak jak w kosmosie czy na Marsie rytm dnia i nocy różni się od tego na Ziemi. Ponadto wymiary siedliska ludzkiego byłyby ciasne jak jaskinia.
Inni badali ten temat, zarówno dosłownie, jak i bardziej osobiście. kilka miesięcy temu, Rekord świata ustanowiła 50-letnia Hiszpanka Beatriz Flamini Żyjąc 70 metrów pod powierzchnią przez 500 dni.
Być może najbardziej oczywistą zmianą fizjologiczną odnotowaną po długim okresie przebywania pod ziemią było zakłócenie rytmu snu i czuwania, o czym świadczą zeznania kilku uczestników tego rodzaju badań. Po miesiącu bez światła słonecznego, czasem nawet pomimo stosowania sztucznego oświetlenia, dni zaczynają się zlewać: kiedy poproszono ich o napisanie, kiedy myślą, że minął dzień, w rzeczywistości są na podstawie dwóch – Z 34 godzinami spędzonymi na jawie i 14 godzinami na śnie.
Wniosek: To spowolnienie czasu daje się też zaobserwować na poziomie liczenia dni. Po spędzeniu 366 dni w jaskini niedaleko Pesaro we Włoszech w 1993 roku socjolog Maurizio Montalbini uważał, że minęło tylko 219 dni.
Wyglądało to tak, jakby wszyscy utknęli w niekończącym się wyczerpaniu. Ale konsekwencje są szersze, jak zauważył A.J Mniejsza wydajność w pracy, halucynacje i krótszy czas reakcji.
rytmy życia
Skąd biorą się te zakłócenia? Rzeczywiście, życie składa się z rytmówniezależnie od tego, jakie gatunki są brane pod uwagę (lub prawie tak).
Tworzy przewidywalność, a przewidywalność umożliwia prosperowanie w stabilnym i łatwym do przewidzenia świecie. Pomyśl o cyklach życia drzew Zwierzęta futrzane zapadają w sen zimowy, które są zsynchronizowane z nadejściem i odejściem pór roku. Każde zaburzenie naturalnego mechanizmu zegarowego może zagrozić przetrwaniu gatunku, jeśli nie jest on w stanie się przystosować (zmiana klimatu jest równie strasznym przykładem, co doskonałym).
Ludzkie ciało nie jest wyjątkiem od reguły, ponieważ wiele jego funkcji życiowych podlega 24-godzinnemu cyklowi w fazie z naprzemiennym dniem i nocą (co jest spowodowane obrotem Ziemi). Te rytmy okołodobowe, wokół (w przybliżeniu) ż dzień (dzień).
Weźmy nasz przypadek temperatury rdzenia. Według podręczników jest to 36,8 stopnia Celsjusza. W rzeczywistości, gdybyśmy zarejestrowali to u kilku tysięcy osób w ciągu jednego dnia, zobaczylibyśmy pojawienie się fali sinusoidalnej – krzywej, która wznosi się i opada: temperatura naszego ciała jest najniższa rano, a szczyt osiąga późnym wieczorem. dzień. popołudnie.
przypuszczam Wahania te są związane z naszą aktywnością metaboliczną Wyższe temperatury w ciągu dnia zwiększają nasz metabolizm, aby wspierać aktywność fizyczną, a niższe temperatury są bardziej odpowiednie w nocy, aby zmniejszyć nasz wydatek energetyczny i promować sen.
Koncepcja „Zeitgebera”
Cykl snu i czuwania to dobowy rytm dobowy, który znamy najlepiej. I, jak w przypadku wszystkich zwierząt, jest to dość regularne.
Rządzi nim centralny zegar znajdujący się w naszym mózgu – to dokładniej sieć około 20 000 neuronów zlokalizowanych u jego podstawy, w podwzgórzu. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, rytmy okołodobowe utrzymują się nawet przy braku naturalnego światła.
Jak działa zegar biologiczny w mózgu? © To nie jest nauka o rakietach, YouTube
I czeka nas kolejna niespodzianka. Eksperymenty na zwierzętach i ludziach pozbawionych światła przez kilka dni wykazały, że cykl snu i czuwania trwa w rzeczywistości nie 24 godziny, ale 25 (zwróć uwagę na „zegar” w zegarze biologicznym)… Po okresie w ciemności, dzień , noc i sen staną się cyklami – Wake jest asynchroniczny.
Naukowcy twierdzą, że drugi jest „wolny” w przypadku braku zewnętrznego źródła klina, w tym przypadku słońca. Ten ostatni nazywa się „Zeitgeber” lub „dawcą czasu” w języku niemieckim. Potrzebujemy tego Zeitgeber Aby regularnie resetować cykl snu i czuwania, aby pozostać w zgodzie z naturalnym rytmem dnia i nocy.
W jaskini, do której nie przenikają promienie słoneczne, nic innego nie przychodzi, aby zharmonizować nasze rytmy biologiczne ze środowiskiem, z powodu braku Zeitgeber. Więc poczucie straconego czasu…
Miałem podobne doświadczenie, jeśli podróżowałem, powiedzmy przez Atlantyk, i odczuwałem skutki jet lag – co zwykle wpływa na nastrój i uwagę. Smartfony i zanieczyszczenie światłem również zakłócają nasz rytm dobowy, w którym mogą wejść w grę Zeitgeber.
Badania na zwierzętach i dane epidemiologiczne wykazały, że towarzyszy temu uporczywe zakłócenie funkcji życiowych Wyższe prawdopodobieństwo rozwoju chorób przewlekłych Późniejsze życie, takie jak cukrzyca i depresja. Do tej pory jednak żadne próby nie oceniały długoterminowego ryzyka związanego z przedłużaniem życia pod ziemią.
Stres, witaminy… inne konsekwencje życia pod ziemią
Ale życie pod ziemią ma inne konsekwencje. Oprócz zaburzeń w ważnych systemach, naukowcy odkryli Uszkodzenie mięśni, przedwczesna reakcja na stres i zwiększone zapalenie. Oznacza to, że nasze ciała są w stanie nadmiernej czujności z powodu nieoptymalnych warunków środowiskowych. Jest to rodzaj reakcji ucieczki lub walki, która przygotowuje do przetrwania.
Chwilowo możemy sobie z tym poradzić poprzez zwiększenie wydzielania kortyzolu, hormonu stresu, oraz chwilowe zwiększenie metabolizmu…
Jednak na dłuższą metę wysoki poziom stresu wyczerpuje rezerwy organizmu i zwiększa podatność na choroby i infekcje. Jest to częsta przyczyna depresji i wypalenia zawodowego u pracowników, którzy przez lata znosili stresujące warunki. Podobne reakcje wywołują ograniczone, zamknięte przestrzenie. Astronauta Fred Haise zaraził się infekcją podczas katastrofalnego lotu Apollo 13 Pseudomonas aeruginosaJest to bakteria, która zwykle zaraża tylko osoby z obniżoną odpornością.
I jest jeszcze jeden powód, dla którego potrzebujemy słońca — w tym przypadku promieni UV: do generowania witaminy D, która jest potrzebna do prawidłowego wchłaniania wapnia odpowiedzialnego za mocne, zdrowe kości. Tym samym lata pracy pod ziemią zwiększają ryzyko wystąpienia osteoporozy (osteoporozy). Nasza dieta powinna kompensować i dostarczać niezbędnej witaminy D. To właśnie posiada 57 członków sekty Mieszkał w podziemnym bunkrze bez naturalnego światła w Republice Tatarstanu.
dzieci Słońca…
Pomimo tych niewielkich danych empirycznych (co nie zachęca do…), nadal nie wiemy szczegółowo, jak życie pod powierzchnią Ziemi wpłynie na nas w dłuższych okresach czasu. Dlatego NASA poszukuje obecnie czterech ochotników Mieszkać przez rok w środowisku 160m2 Druk 3D, podobny do tego planowanego na Marsie, aby dowiedzieć się więcej.
Ale główne wyzwanie może być bardziej psychiczne niż fizjologiczne. Imponujący był występ Beatrice Flamini, która szybowała jak kwiat przez 500 dni w głębinach, ale w nagłym wypadku mogła opuścić swoją jaskinię. Byłoby to niemożliwe na Marsie… lub gdybyśmy przez lata chronili się przed śmiercionośnymi warunkami.
Życie ludzkie przystosowało się przez miliony lat, aby przetrwać na niewielkim obszarze między lądem a powietrzem. Jest więc mało prawdopodobne, aby nasz mózg i umysł potrafiły natychmiast przystosować się do tak nienormalnych warunków!
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Słynny obraz centralnej czarnej dziury w Drodze Mlecznej, Sgr A*, będzie błędny!
Lekarze apelują o systematyczne badania przyszłych matek
SpaceX planuje zrobić znacznie lepiej ze Starship 6 i zapowiada się niesamowicie!