Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska upamiętnia rzeź wołyńską, źródło tarć z Kijowem

Polska upamiętnia rzeź wołyńską, źródło tarć z Kijowem

Z naszym korespondentem w Warszawie, Marcina Chabella

Ja jestemPrzed tym wielkim krzyżem w Warszawie, upamiętniającym masakrę około 100 000 Polaków na Wołyniu podczas II wojny światowej, było wiele emocji.

Jeśli chodzi o jej historię, Karolina Romanowska-Adamic nieuchronnie została naznaczona tymi wydarzeniami: „ W masakrze zginęło 18 członków mojej rodziny, ale mój dziadek przeżył. To jest powód, dla którego jestem tutaj dzisiaj – mówi ta Polka. Paulina Kalinowska przyszła posłuchać Ukraina Zrobić tak jak Polska, czyli uznać te masakry za ludobójstwo. „ Ważne jest, aby nazwać obiekty zgodnie z tym, czym są. To jest ludobójstwo. To nie było w czasie wojny czy konfliktu, to było po prostu ludobójstwo – zapewnia. Ten historyczny dramat wciąż ciąży na stosunkach polsko-ukraińskich.

Czytaj więcejZbrodnia Wołyńska w 1943 r. oznaczała oddzielenie Polski i Ukrainy

„Znając wady”

W rezultacie podczas uroczystości powiewały transparenty z prośbą do ukraińskiej delegacji o zgodę na budowę cmentarza dla ofiar na Ukrainie.

Karolina ze swojej strony uważa, że ​​Polacy i Ukraińcy mogą się pogodzić, bo ” Bardzo ważne jest rozmową. ” Wiedza na ten temat jest na Ukrainie ograniczona. Mam nadzieję, że teraz Ukraina zostanie uwolniona i będziemy mogli rozpocząć odbudowę naszych stosunków – mówi. Polacy i Ukraińcy utworzyli stowarzyszenie, by dyskutować o historii swoich krajów.

Delegacja polska w jednomyślnej deklaracji uznała, że ​​pojednanie nie może nastąpić bez uznania dokonanych masakr. ” Pojednanie polsko-ukraińskie, budowane przez lata przez przedstawicieli obu krajów, musi obejmować także uznanie krzywd i pamięć o ofiarach. „, ocenili przedstawiciele.

To są Wspomnienia Dzisiejszy dzień nabiera szczególnego znaczenia, ponieważ od początku wojny na Ukrainie oba kraje są sobie bliższe niż kiedykolwiek. 9 lipca polska delegacja z prezydentem Andrzejem Dudą odwiedziła miasto Łuck, gdzie dziesiątki tysięcy Polaków zostało zabitych przez ukraińską milicję. Mimo historycznej blizny polski prezydent wykorzystał 80. rocznicę masakry, by potwierdzić swoją wielką przyjaźń z Ukrainą.

READ  Polska wezwała państwa członkowskie do zwiększenia budżetów wojskowych do 3% PKB