Rzeźba „Paolo i Francesca” Auguste’a Rodina, sprzedana na aukcji przez Gerarda Depardieu
(dobrze przeczytany Diego Giacometti §3)
PARIS (Reuters) – francuski aktor Gerard Depardieu starał się „rozjaśnić”, sprzedając na aukcji część swojej kolekcji dzieł sztuki, a organizatorzy procesu sprzedaży mają nadzieję, że nie zostaną zakłóceni oskarżeniami o nękanie tłumacza. Z zastrzeżeniem Auguste’a Rodina i Cyrano de Bergerac.
Prawie 250 dzieł, w tym L’Homme que Marche, posąg z brązu autorstwa Germaine Richier o wartości od 500 000 do 800 000 euro, przypominający architekturę tłumacza Obélix, jest częścią sprzedaży zaplanowanej w Drouot w dniach 26-27 września.
Wśród innych prac, które aktor umieścił na podłodze w swoim paryskim mieszkaniu przy rue Cherche-Midi, znajdujemy małą grupę z brązu Diego Giacomettiego „La promenade des amis”, obraz Niki de Saint Phalle, „Żółty Krowa” i kilka olejów autorstwa Eugène Leroy.
„Gerard Depardieu zainteresował się sztuką na własną rękę, jako osoba subiektywna, poprzez swoją lekturę, swoje oko i swoje spotkania” – powiedział Reuterowi David Nordmann, współorganizator aukcji z Xavierem Dominique.
„Jest w takim momencie swojego życia, kiedy musi pozbyć się piętrzących się w domu obowiązków” – dodał licytator w domu Adera. „Bardzo piękna rzeźba Camille’a Claudela i wiele innych dzieł, które wciąż są z nim”.
W nagraniu sprzed kilku tygodni, wyemitowanym podczas konferencji prasowej, Gerard Depardieu zadeklarował: „Jest wiele rzeczy, których nie można powiedzieć o sztuce, bo dla mnie sztuka to życie. Ja mam tylko życie”.
Teraz 74-letni Gerard Depardieu został oskarżony od grudnia 2020 r. o gwałt i napaść na tle seksualnym w następstwie skargi aktorki, której aktor Kaiser zaprzecza. Médiapart opublikowało relacje innych kobiet uwikłanych w artystkę, których występy zostały zakłócone przez feministyczne demonstracje.
David Nordman wyraził pragnienie, aby sprzedaż Drew nie została zakłócona przez te oskarżenia.
„Mam nadzieję, że ludzie będą rozróżniać wiadomości prawne od jakości tej grupy” – powiedział. „Zawsze byliśmy w stanie sprzedawać niezależnie od kontekstu – żółte kamizelki, strajki, demonstracje. Rynek dzieł sztuki wciąż się rozwija”.
(Reportaż o Elisabeth Pineau; pod redakcją Blandin-Hinault)
„Dumny fanatyk sieci. Subtelnie czarujący twitter geek. Czytelnik. Internetowy pionier. Miłośnik muzyki.”
More Stories
W Cannes można zobaczyć film biograficzny o Władimirze Putinie, wyprodukowany w całości przez sztuczną inteligencję
Polski thriller Netflixa to wielka niespodzianka jesieni (wspina się na pierwszą dwójkę)
Gerard Depardieu zostaje oskarżony o napaść na tle seksualnym, a jego prawnik mówi: „Przypuszcza się…”