Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Europie przeróbki stanowią 11% całkowitych kosztów projektu

W Europie przeróbki stanowią 11% całkowitych kosztów projektu

Badanie PlanRadar wykazało, że przeróbki mogą stanowić ponad 11% całkowitych kosztów projektu w Europie.

PlanRadar, europejska platforma do digitalizacji projektów budowlanych i nieruchomościowych w chmurze, ujawnia wyniki swojego badania dotyczącego głównych przyczyn i konsekwencji przejęć w sektorze budowlanym. Badanie przeprowadzone wśród 2551 profesjonalistów w 15 krajach europejskich wykazało, że prace naprawcze mogą stanowić ponad 11% całkowitych kosztów projektu. Lekcja, która podkreśla potrzebę poprawy kontroli jakości poprzez przyjęcie skutecznych strategii i procesów zarządzania projektami w celu zmniejszenia ryzyka przeróbek.

„Dotrzymywanie terminów pozostaje jednym z priorytetów firm budowlanych. Pod tym względem nieprzewidziane okoliczności związane z pracami naprawczymi mają nie tylko konsekwencje ekonomiczne, ale także reperkusje dla projektu i całej firmy. Na tym bardzo złożonym rynku firmy nie mają wyboru” ale w celu poprawy kontroli jakości”, powiedział Sander. Van de Rijdt, współzałożyciel i dyrektor generalny PlanRadar, koncentrując się na technologii cyfrowej w celu zmniejszenia ryzyka przejęć, może zaoszczędzić kilka milionów euro rocznie.

Brak komunikacji: główny powód przeróbek

Przeróbki to dodatkowe prace naprawcze, które są wykonywane w projekcie z powodu wad, braków lub zmian, które występują podczas procesu budowlanego. Jeśli przyczyny są różne (błędy ludzkie, niska jakość materiałów itp.), w większości badanych krajów (12 krajów z 15*) częstotliwość poprawek wynika głównie ze słabej komunikacji między interesariuszami a zespołami. Dla 61% francuskich firm te niedociągnięcia są głównym powodem prac naprawczych. Twierdzenie podzielają firmy włoskie (62,5%) i polskie (61,5%).

Na drugim miejscu wymieniono brak organizacji i złe zarządzanie dokumentacją witryny. Badane firmy szczególnie wskazują na trudności w sortowaniu i porządkowaniu dokumentów na budowie. Sytuacja, która wpływa na zespoły i może prowadzić do opóźnień i nieporozumień co do zadań do wykonania. Ponadto jako trzeci czynnik sprzyjający ryzyku przeróbek wymieniono nieodpowiednie kontrole jakości. Kontrola jakości ma decydujący wpływ na 57% firm węgierskich, czeskich i słowackich oraz 55,5% firm słoweńskich, chorwackich i serbskich. Z kolei Włochy, Polska i Rumunia uważają, że błędy kontroli jakości mają umiarkowany wpływ na przeróbki.

READ  Dowiedz się o wpływie Covid-19 z czołowymi firmami, takimi jak - ADVANCED KIOSKS i ADVANTECH CO. Ltd., DIEBOLD NIXDORF INCORPORATED, EMBROSS, KIOSK INFORMATION SYSTEMS - Journal l'Action Régionale

Konsekwencje ekonomiczne, wizerunkowe i środowiskowe

Wszystkie badane kraje przypisują znaczne koszty ekonomiczne pracom naprawczym. Firmy francuskie szacują np., że tego typu prace stanowią od 5 do 10% ich obrotów, podczas gdy w Czechach i na Słowacji koszt ten może sięgać 30% całkowitych kosztów projektu. W zależności od stopnia nasilenia przejęcie może również prowadzić do opóźnień w dostawie i pogorszenia relacji między firmami budowlanymi a ich klientami w ośmiu z 12 krajów.Wielka Brytania, Francja i Hiszpania również uważają marnotrawstwo materiałów w wyniku prac związanych z przejmowaniem za inną poważną konsekwencję . Tak więc na rynku brytyjskim około 13% wszystkich materiałów stałych dostarczanych na place budowy pozostaje niewykorzystanych, co odpowiada około 10 milionom ton większości materiałów nienadających się do recyklingu.

Przyspieszenie cyfryzacji

Większość ankietowanych firm przyznaje, że koszty odzyskiwania na miejscu można obniżyć dzięki lepszej komunikacji między wszystkimi zainteresowanymi stronami oraz starannemu i realistycznemu planowaniu zadań. Spośród 11 krajów przeanalizowanych pod kątem tego pytania, 8 uważa, że ​​skuteczne, dokładne i szczegółowe planowanie skutecznie ograniczyłoby prace związane z monitorowaniem. Ponadto inne czynniki ograniczyłyby ryzyko akwizycji, takie jak wykorzystanie narzędzi cyfrowych ułatwiających zarządzanie dokumentacją, kontrolę jakości i śledzenie zgodności ze standardami i przepisami. Inne kraje, takie jak Wielka Brytania, wykazują zainteresowanie automatyzacją i standaryzacją zadań przy użyciu cyfrowych bliźniaków lub sztucznej inteligencji w celu udoskonalenia technik budowlanych.

* 15 badanych krajów: Niemcy, Austria, Szwajcaria, Hiszpania, Francja, Węgry, Włochy, Polska, Serbia, Chorwacja, Czechy, Wielka Brytania, Słowacja, Rumunia, Słowenia.