Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Blaucastle-Daulas – najazdy polskiego morpha na Europę przez Blaucastle-Daulas

Blaucastle-Daulas – najazdy polskiego morpha na Europę przez Blaucastle-Daulas



W najbliższą niedzielę, 7 maja 2023 r., to kawałek historii, który opuścił Blaugastel-Daulas w kierunku Opocsna w Polsce. Jej pierwszym właścicielem, Albertem Kocerawskim, był żołnierz, który brał udział w formowaniu Wojska Polskiego w 1917 roku pod Sylhet-le-Guillaume koło Le Mans na rozkaz prezydenta Francji Raymonda Boycareta. Czerwiec.

Członek „Błękitnej Armii”.

Utworzona przez polskich imigrantów we Francji „Błękitna Armia”, nazwana tak od kolorów 68 000 jej męskich mundurów, symbolizowała uznanie kraju, który został wymazany z mapy i dominował przez 120 lat. Imperium Rosyjskie, Austro-Węgierskie i Niemieckie.

Podczas rewolucji lutowej 1917 r. pierwsza upadła, co doprowadziło do stworzenia tej siły zbrojnej przez prezydenta Francji. Wcześniej ci zaangażowani polscy żołnierze należeli do armii francuskiej i Legii Cudzoziemskiej. Błękitna Armia brała udział w wojnach polsko-ukraińskiej i radziecko-polskiej. Ale jak popiersie Alberta, noszące jego imię, misję i godła polskich orłów, trafiło do Bluecastle?

Z Fontainebleau przez Barcelonę do Plougastel…

Po raz kolejny musimy cofnąć się w czasie: w 2019 roku François Koserowski, mieszkaniec miasta, francusko-polskiego stowarzyszenia prababci Pereca i Alberta, odebrał telefon z Barcelony. Artystka, znana jako EFKA, o rzadkim nazwisku (około 200 na świecie) od dawna szuka historii swojej rodziny i tam, nie patrząc, historia do niej dociera. . Na drugim końcu linii, niejaki Gérard Borne sprzedał swoją posiadłość w Fontainebleau i osiedlił się w Katalonii.

To właśnie nabywca nieruchomości znalazł na górze słynną skrzynię na siodła i poprosił sprzedawcę o jej zwrot. Gdy już był bezpieczny w Barcelonie, Gerard Bourne podjął się odnalezienia potomków mężczyzny, którego nazwisko widnieje na inskrypcji. Odnajduje w Wandei pierwszą rodzinę Koserowskich, która zabiera go do François, który przybywa, by go otoczyć opieką.

W Muzeum Opoczyńskim

Ze swojej strony François zastanawia się nad przyszłością tego ostatniego. Wraz ze swoim kuzynem Christianem z Łodzi (Polska) skontaktował się z Muzeum Opocno, miejscem urodzenia ich wspólnego przodka, zanim wyemigrował do Francji. Dyrektor lokalu jest zachwycony takim prezentem i proponuje pójście dalej. Zgodnie z ustaleniami skrzynia trafi do Polski w tym tygodniu, ale prezent zostanie odsłonięty 11 listopada, we francuskim, ale symbolicznym dniu polskiego święta narodowego. Z okazji tego wydarzenia przygotowana zostanie wystawa poświęcona Błękitnej Armii i I wojnie światowej w języku francuskim i polskim, aby przybliżyć tę część europejskiej historii.

READ  „Europa przeżywa trzeci akt dramatu, który rozpoczął się sto lat temu”