W grudniu 2021 zakup 80 myśliwców-bombowców Rafale F4 od Dassault Aviation przekroczył 12 śmigłowców H225M Caracal za 800 mln euro.
Umowa ta jest częścią strategicznego partnerstwa między Francją a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Pokazuje wspólny cel: pozyskanie podobnego sprzętu obronnego w celu uzyskania interoperacyjności i wzmocnienia współpracy operacyjnej między naszymi siłami zbrojnymi” – z zadowoleniem przyjęło wówczas Ministerstwo Sił Zbrojnych. Pokazuje to, że 12 zamówionych przez Abu Dhabi 12 H225M Caracal „ będzie w całości produkowany i montowany we Francji, w zakładzie przemysłowym Airbus Helicopters w Marignane”.
Następnie w czerwcu 2022 r. ZEA dokonały pierwszej płatności na rzecz Airbus Helicopter, co oznaczało wejście w życie umowy podpisanej pół roku temu. Ponadto, w przeciwieństwie do tego, co stało się z Polską, która zamówiła 50 karakali za trzy miliardy dolarów, myśleliśmy, że krok wstecz jest już nie do pomyślenia. Ale to było zdecydowanie zbyt optymistyczne…
Rzeczywiście, z okazji odbywającej się 8 maja br Na specjalistycznej stronie Breaking DefenseMuammar Abdullah Abu Shihab, przewodniczący Rady Tawazun, niezależnego organu rządowego ściśle współpracującego z Ministerstwem Obrony Zjednoczonych Emiratów Arabskich, poinformował, że umowa na 12 H225M Caracal została ostatecznie rozwiązana.
Niedawno sfinalizowaliśmy umowę z Airbus Helicopters na zakup śmigłowców H225. „Trudno nam było wywiązać się z umowy ze względu na wysokie koszty cyklu życia, ograniczenia konstrukcji modułowej dla przyszłych wymagań oraz złożoną ofertę techniczną” — powiedział Abu Shihab.
– To nie jest decyzja polityczna – powiedział. Podkreślił, że motywem były „względy finansowe i techniczne”. Firma nie miała poważnej motywacji, aby sprostać naszym i rządowym naglącym wymaganiom. Niemożność osiągnięcia celów [création de] Pan Abu Shehab dodał, że wartość w kraju była kolejnym czynnikiem, który przemawiał za zerwaniem kontraktu.
Transfer technologii i zwroty przemysłowe [offset] Są to punkty, co do których Rada Tawazun jest szczególnie ostrożna. – Obecnie naszym głównym celem jest budowanie wartości w kraju poprzez wszelkie działania, które prowadzimy we współpracy z naszymi lokalnymi i międzynarodowymi partnerami – wyjaśnił jej przewodniczący.
W związku z tym producenci obronni „mogą teraz uzyskiwać kredyty kompensacyjne, uczestnicząc w działaniach gospodarczych, które stymulują lokalną gospodarkę, przyspieszają transfer technologii i wiedzy, zapewniają miejsca pracy i możliwości szkolenia oraz usprawniają łańcuch dostaw”.
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy
Toupret kupuje konkurenta w Polsce
Drobiarski gigant LDC jest w trakcie przejęcia fabryki Konspolu w Polsce