Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

„Ojciec listów”, „Niezwyciężona osobowość”, „Najbardziej francuski pisarz z Wenecji”… Reakcje na śmierć Philippe’a Sollersa

„Ojciec listów”, „Niezwyciężona osobowość”, „Najbardziej francuski pisarz z Wenecji”… Reakcje na śmierć Philippe’a Sollersa

Francuski pisarz Philippe Sollers zmarł w sobotę 6 maja w wieku 86 lat.

„Jego poszukiwanie piękna pozostanie inspiracją dla przyszłych pokoleń”.W sobotę 6 maja Elizabeth Bourne odpowiedziała na swoim koncie na Twitterze po ogłoszeniu śmierci pisarza Philippe’a Sollersa w wieku 86 lat. Philippe Sollers vient de nous quitter. Figure du paysage littéraire français, his inseparable travail sur la forme, sa recherche du beau, resteron une source d’inspiration for les generations in venir. currency”— napisał premier na portalu społecznościowym.

Frédéric Bejbedere, zaproszony pisarz i krytyk literacki franceinfo, był głęboko poruszony tym zniknięciem. Tracimy ojca chrzestnego moralności.i żałowałem, że tak jest Katastrofa współczesnej literatury. autor Miłość trwa trzy lata Uważa się, że są to książki Philippe’a Sollersa „Wśród najpiękniejszych i nastawionych na szczęście”.

„Romański to słowo, które przychodzi do zniknięcia Philippe Sollers”Ze swojej strony minister kultury Rima Abdel Malek napisał na Twitterze. „Właśnie straciliśmy wyjątkową perełkę literatury”.potępia ministra, powołując się na a Niezłomny, nie dający się sklasyfikować charakter, o wyrazistym spojrzeniu i bystrym dowcipie. „

Philippe Sollers „podniósł prowokację w sztuce i zamęt naszych czasów”.

Rima Abdel Malek, minister kultury

na Twitterze

the Minister gospodarki Bruno Le Maire również odpowiada na zniknięcie pisarza, publikując na Twitterze: „Francja traci wolnego pisarza, którego pisma są włóczęgami, a jednocześnie ostre jak brzytwa”. Minister odpowiada również za: „Tracę przyjaciela, nieustępliwego wobec naszej wspólnej pasji: muzyki. Do jego żony i rodziny, wszystkie moje smutne myśli”. „Najwięcej francuskich pisarzy było w Wenecji, wszyscy w labiryntach, maskach i labiryntach”a także reakcję na Twitterze Michela Fielda, dyrektora ds. kultury i sztuk scenicznych we France Télévisions.

O dziennikarzu Franz Olivier Gisbert, gościu Franceinfo w sobotę 6 maja, „To, co pozostaje z Sollersa, to to, że był potężnym krytykiem literackim”. Odwołuje się w szczególności do pracy Philippe’a Sollera „La Guerre du goût”, która według redaktora: „Dowcipna książka, którą warto mieć w swojej biblioteczce, bo jako jedyna umiała tak mówić o wielkich autorach, którzy mieli tak duży zbiór formuł”. Jako redaktor, Philip Sollers „Miał pasję do młodych pisarzy, do nowego pokolenia i dlatego za nim tęskniono, było coś bardzo szczerego, bardzo prawdziwego w jego pasji do młodych pisarzy”.

„Mówił o strzępach, stylu i skandalu, z tą zaraźliwą radością, która sprawiała, że ​​każdy z jego wywiadów był przyjemną rozmową. Żegnaj!”pisze ze swojej strony dziennikarz sieci społecznościowej i krytyk literacki Augustin Trapinard.

READ  Artyści i statyści potępiają warunki kręcenia klipu z filmu Stromae