WARSZAWA: Polska i Węgry postanowiły w sobotę zakazać importu zboża i innych produktów rolnych z sąsiedniej Ukrainy, aby chronić swoich rolników, poinformowali urzędnicy obu krajów.
Ukraińskie zboże przeznaczone do zagranicy przechodzi przez Unię Europejską, ponieważ tradycyjny szlak eksportowy przez Morze Czarne został zablokowany przez inwazję rosyjską.
Ale z powodu problemów logistycznych w Polsce piętrzą się zapasy zboża, co powoduje spadek cen krajowych, co prowadzi do protestów rolników i dymisji polskiego ministra rolnictwa.
„Dzisiaj (sobota) rząd podjął decyzję o wprowadzeniu zakazu wwozu i importu do Polski zboża oraz dziesiątek innych produktów rolno-spożywczych” – powiedział lider partii rządzącej Jarosław Kaczyński we wsi Liszy w północnej Polsce.
W przeciwnym razie – dodał – „doprowadzi to do poważnego kryzysu w sektorze rolnym w Polsce”.
W swoim przemówieniu na posiedzeniu swojego PiS Kaczyński podkreślił, że Polska mimo wszystko nadal mocno wspiera Ukrainę. „Pozostajemy, bez najmniejszej zmiany, przyjaciółmi i sojusznikami Ukrainy” – powiedział.
Jednak ukraińskie ministerstwo polityki rolnej oświadczyło w sobotę, że „żałuje decyzji swojego polskiego odpowiednika”.
Resort skomentował, że „polscy rolnicy znajdują się w trudnej sytuacji, ale pragniemy zaznaczyć, że rolnicy ukraińscy znajdują się w najbardziej niebezpiecznej sytuacji” z powodu wojny.
Ten ostatni zasugerował, aby oba kraje osiągnęły w najbliższych dniach porozumienie, które byłoby dla obu stron satysfakcjonujące.
W posunięciu podobnym do polskiego węgierski minister rolnictwa poinformował we wpisie na Facebooku, że jego kraj zakazał importu produktów rolnych z Ukrainy.
Polska i Węgry poinformowały, że zakaz obowiązywał do 30 czerwca.
W Polsce zakaz importu dotyczy zbóż, cukru, mięsa, owoców, warzyw, mleka, jaj i innych produktów spożywczych. Po stronie węgierskiej zboża, nasiona oleiste i wiele innych produktów rolnych, wskazuje oświadczenie węgierskiego Ministerstwa Rolnictwa wydane przez agencję prasową MTI.
W zeszłym miesiącu Polska i cztery inne kraje Europy Środkowej zwróciły się do Unii Europejskiej o pomoc w znalezieniu rozwiązania problemu spowodowanego niskimi cenami zboża na Ukrainie.
„Rząd oczekuje trwałego rozwiązania i przyjęcia środków ze strony Unii Europejskiej” – podkreślił Budapeszt w komunikacie prasowym, podkreślając potrzebę obrony „interesów węgierskiej społeczności rolniczej”.
„Dumny fanatyk sieci. Subtelnie czarujący twitter geek. Czytelnik. Internetowy pionier. Miłośnik muzyki.”
More Stories
W Cannes można zobaczyć film biograficzny o Władimirze Putinie, wyprodukowany w całości przez sztuczną inteligencję
Polski thriller Netflixa to wielka niespodzianka jesieni (wspina się na pierwszą dwójkę)
Gerard Depardieu zostaje oskarżony o napaść na tle seksualnym, a jego prawnik mówi: „Przypuszcza się…”