Od środy w Tallinie 3000 cyberbojowników z 38 krajów wzięło udział w Locked Shields, największych na świecie ćwiczeniach cyberobrony. Proces ten jest organizowany przez Centrum Doskonałości NATO ds. Cyberobrony.
Ponad 3000 specjalistów z 38 krajów wzięło udział od środy w Tallinie w Estonii w największych na świecie ćwiczeniach z zakresu cyberobrony, zgodnie z komunikatem prasowym NATO Cooperative Cyber Defence Center of Excellence (CCD CoE), z siedzibą w stolicy estoński.
Ćwiczenie, które zakończy się w piątek, polega na symulacji cyberataku na dużą skalę i przetestowaniu zdolności dwóch zespołów (niebieskiego i czerwonego) do podejmowania strategicznych decyzji i radzenia sobie z konsekwencjami kryminalistycznymi, prawnymi i informacyjnymi.
W przypadku Francji zespół ComCyber skupia ekspertów z Anssi, krajowego organu ds. bezpieczeństwa i obrony systemów informatycznych, z Viginum, służby technicznej i operacyjnej państwa odpowiedzialnej za czujność i ochronę przed obcymi intruzami cyfrowymi ze studentami Epita.
Podczas czterodniowego ćwiczenia, zatytułowanego „Zablokowane tarcze”, uczestnicy będą chronić systemy komputerowe „przed atakami w czasie rzeczywistym oraz ćwiczyć taktyczne i strategiczne podejmowanie decyzji w sytuacjach krytycznych”.
„Oprócz systemów obronnych zespoły muszą zgłaszać incydenty, wdrażać strategiczne decyzje i rozwiązywać problemy karne, prawne i medialne” – czytamy w oświadczeniu.
„Locked Shields to ćwiczenie szkoleniowe, w którym atakująca czerwona drużyna walczy z broniącą się niebieską drużyną, złożoną z członków NATO CCD i krajów partnerskich” – czytamy w książce.
„Ostatni rok pokazał nam, jak ważne są siły cyberobrony” – powiedział estoński minister obrony Hanno Pevkur w oświadczeniu, odnosząc się do konfliktu na Ukrainie.
Centrum Doskonałości Cyberobrony w Tallinie
Dodał, że „Ukraina ma silne umiejętności cyfrowe, co oznacza, że jej kraj może nadal świadczyć podstawowe usługi cyfrowe nawet w czasie wojny”, zauważając, że „takie ćwiczenia (…) są niezbędne do dalszej odporności”.
Center of Excellence for Cooperative Cyber Defence, założone w Tallinie w 2010 roku, to akredytowany przez NATO ośrodek badawczo-szkoleniowy zajmujący się szkoleniami, doradztwem i badaniami w dziedzinie cyberobrony.
W 2018 roku reprezentacja Francji zajęła w tym ćwiczeniu pierwsze miejsce. W 2022 roku zwycięzcą ćwiczenia zostaje ogłoszona Finlandia. Połączona drużyna litewsko-polska zajęła drugie miejsce, a Estonia uplasowała się na trzecim miejscu. Estonia padła ofiarą największego cyberataku w Europie w 2007 roku ze strony Rosji. Od tego czasu stał się jednym z najbardziej zaawansowanych cyfrowo krajów europejskich.
W 2018 roku Estonia stała się pierwszym krajem na świecie, który ma elektroniczną ambasadę. Jest to centrum danych zlokalizowane w Luksemburgu, w którym przechowywane są prywatne dane. Jej siedziba znajduje się w Wielkim Księstwie i podlega ustawodawstwu estońskiemu. Chodzi o to, aby chronić Estonię przed nowymi cyberatakami.
Najważniejsze elementy
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy
Toupret kupuje konkurenta w Polsce
Drobiarski gigant LDC jest w trakcie przejęcia fabryki Konspolu w Polsce