Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska obchodzi 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim

Dziedziniec przedwojennego budynku przy ulicy Chłodnej, który ocalał z likwidacji getta warszawskiego, 12 kwietnia 2023 r. w Polsce (AFP/Wojtek RADWANSKI)

W środę wystawy, koncerty, spotkania i oficjalne uroczystości z udziałem głów państw Izraela i Niemiec upamiętnią 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim, w którym kilku żydowskich bojowników zaatakowało nazistów, by umrzeć z bronią w ręku, a nie w eksterminacji obóz.

Powstanie w getcie warszawskim trwające od 19 kwietnia do 16 maja 1943 r. jest największym i najbardziej znanym faktem żydowskiego oporu miejskiego przeciwko nazistom podczas II wojny światowej.

Syreny miejskie i dzwony warszawskich kościołów powinny zabrzmieć w południe w stolicy Polski, aby upamiętnić poległych powstańców w tym regionie unicestwionych przez Niemców.

Prezydenci Isaac Herzog i Frank-Walter Steinmeier, w towarzystwie swojego polskiego odpowiednika Andrzeja Dudy, powinni zgromadzić się i wygłosić oświadczenia przed Pomnikiem Bohaterów Getta, znajdującym się w sercu dawnej dzielnicy, naprzeciwko Muzeum im. Paulinów Żydów polskich, przed wspólnym pójściem do synagogi.

W całym mieście, podobnie jak w latach ubiegłych, ponad trzy tysiące wolontariuszy rozda mieszkańcom papierowe żonkile do powieszenia na kurtkach i płaszczach, upamiętniające zmarłego w 2009 r. dla uczczenia rocznicy powstania z Złożenie bukietu samych tych żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta.

Tablica pamiątkowa upamiętniająca powstanie w getcie warszawskim 12 kwietnia 2023 r. w Polsce (AFP/Wojtek RADWANSKI)

Kolorem i kształtem żonkile przypominają żółtą gwiazdę, którą naziści narzucili Żydom.

W tym roku tradycja rozprzestrzeni się także na inne miasta w kraju.

– 450 000 Żydów –

Koordynator projektu Zofia Bojańczyk powiedziała dziennikarzom: „Planujemy łącznie rozdać 450 000 papierowych kwiatów. Liczba ta symbolizuje liczbę żydowskich kobiet i mężczyzn internowanych w getcie warszawskim w czasie wielkiego pośpiechu wiosną 1941 roku”. „narcyz”.

Rok po inwazji na Polskę w 1939 r. naziści wyznaczyli w Warszawie obszar, na którym na obszarze trzech kilometrów kwadratowych skoncentrowano prawie pół miliona Żydów, aby ich wytępić głodem i chorobami oraz deportować ponad 300 tys. do komór gazowych obozu zagłady w Treblince. 80 km na wschód od stolicy.

Getto warszawskie było największym ze wszystkich gett podczas II wojny światowej.

W momencie wybuchu powstania kilkuset żydowskich bojowników w piwnicach i bunkrach na terenie getta ukrywało się jeszcze około 50 000 cywilów.

Niemcy stłumili bunt krwią i podpalili cały obszar, który natychmiast stał się polem spustoszenia.

– Cywile –

Z okazji 80. rocznicy powstania w tym roku zaplanowano liczne wydarzenia różnego rodzaju, spotkania z ocalałymi, koncerty, projekcje filmowe i spektakle teatralne.

W Galerii Kordegarda zbiór przedmiotów codziennego użytku, odkopanych podczas różnych prac, opowiada o tym, jak żyli, kochali i umierali warszawscy Żydzi w czasie wojny.

Jacek Konik, współkurator, pokazuje latarkę znalezioną w byłym getcie warszawskim, w Galerii Kordegarda, 29 marca 2023 w Warszawie (AFP/Wojtek RADWANSKI)

„To odgłosy zakopanego miasta rozbrzmiewające pod naszymi stopami” – powiedział agencji AFP Jacek Konik, współkurator wystawy.

Fotografie getta, wykonane przez polskiego strażaka i niedawno odkryte, będą częścią wystawy w Muzeum Paulinów, podczas gdy do tej pory najbardziej znane materiały filmowe zostały wykonane przez nazistów i przedstawiały getto oczami Niemców.

Konkretny wagon tramwajowy został odbudowany przez warszawskie przedsiębiorstwo komunikacji miejskiej na oryginalnym podwoziu znalezionym w magazynie, oznaczonym wówczas żydowską gwiazdą zamiast numeru linii i przeznaczonym wyłącznie dla mieszkańców getta.

W tym roku obchody upamiętniające powstanie powinny uwypuklić perspektywę ludności cywilnej, zwłaszcza kobiet.

Poszczególni prezydenci i delegacje muszą zebrać się przed Pomnikiem Bohaterów Getta, który jest miejscem licznych starć powstańczych.

Pomnik ten ma też swoje często zapomniane oblicze, przedstawiające grupę ludzi w drodze na śmierć.

READ  Dostawa nowej broni do Kijowa „zwiększa ryzyko” konfrontacji militarnej między Rosją a Stanami Zjednoczonymi, ostrzega Moskwa