Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wojna na Ukrainie: Wagner mówi, że kontroluje Bachmuta w sensie prawnym

Wojna na Ukrainie: Wagner mówi, że kontroluje Bachmuta w sensie prawnym

Miasto Bakhmut, które przed konfliktem liczyło 70 tys. mieszkańców, od miesięcy jest areną szczególnie zaciekłych walk. Ze względu na długość walk i ciężkie straty poniesione przez obie strony, miasto stało się symbolem walki Rosjan i Ukraińców o kontrolę nad przemysłowym regionem Donbasu.

Rosyjska grupa paramilitarna Wagner zgłosiła wczoraj przejęcie budynku gminy Bachmuta, twierdząc, że podbój oznacza, że ​​teraz kontroluje miasto „w sensie prawnym”. „W sensie prawnym Bachmut został schwytany. Wróg jest skoncentrowany w zachodnich regionach” – powiedział w Telegramie szef Wagnera Jewgienij Prigożyn.

Wideo towarzyszące jego przesłaniu pokazuje, jak Prigogine macha rosyjską flagą z napisem na cześć Władlena Tatarskiego, rosyjskiego blogera wojskowego i twardego obrońcy ofensywy na Ukrainie, który zginął w niedzielę w wyniku wybuchu bomby.

Według władz, w wyniku ataku na kawiarnię w historycznym centrum Sankt Petersburga 25 osób zostało rannych. „Dowódcy jednostek, które zdobyły ratusz i całe centrum, pójdą i podniosą tę flagę” – powiedział Prigożyn. „Oto Wagner PMC, oto ludzie, którzy schwytali Bakhmuta. Z prawnego punktu widzenia, to jest z naszego punktu widzenia.

Ukraiński Sztab Generalny twierdził coś przeciwnego. Wróg nie zaprzestał ataku na Bachmuta. Jednak ukraińscy obrońcy dzielnie utrzymują miasto, odpierając liczne ataki wroga” – poinformował ukraiński Sztab Generalny na swojej stronie na Facebooku w niedzielę wieczorem.

„Bachmut, Awdijiwka i Marinka wciąż znajdują się w samym sercu walk” – dodał we wczorajszym komunikacie. „Wróg nie zaprzestaje ataków na Bakhmuta, starając się go całkowicie kontrolować. Nasi żołnierze odparli ponad 20 ataków wroga.”

Miasto Bakhmut, które przed konfliktem liczyło 70 tys. mieszkańców, od miesięcy jest areną szczególnie zaciekłych walk. Ze względu na długość walk i ciężkie straty poniesione przez obie strony, miasto stało się symbolem walki Rosjan i Ukraińców o kontrolę nad przemysłowym regionem Donbasu.

READ  Masdar i Talleri Energia wzmacniają swój portfel inwestycyjny w Polsce

W ostatnich miesiącach siły rosyjskie posunęły się na północ i południe od miasta, odcinając kilka ukraińskich szlaków zaopatrzeniowych i zajmując jego wschodnią część.

20 marca Jewgienij Prigożyn stwierdził, że Wagner kontroluje 70% Bakhmuta. Ukraina uważa, że ​​bitwa pod Bachmutem jest konieczna do powstrzymania sił rosyjskich na całym froncie wschodnim, nawet jeśli analitycy uważają strategiczne znaczenie miasta za ograniczone.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim przemówieniu w niedzielę wieczorem przyznał, że sytuacja w Bachmucie jest trudna dla jego sił.

W niedzielę przed zapowiedzią szefa Wagnera wiceminister obrony Ukrainy Jana Malyar powiedziała, że ​​sytuacja w regionie „pozostaje bardzo napięta”. „Wróg próbuje zaangażować nie tylko myśliwce Wagnera, ale także profesjonalne jednostki spadochronowe” – dodała.

Aby zaznaczyć, że Polska dostarczyła Ukrainie pierwsze obiecane myśliwce MiG-29, powiedział wczoraj przedstawiciel polskiej prezydencji, po podobnym komunikacie ze Słowacji pod koniec marca.

„Niektóre MiG-y już zostały wysłane, są bardzo przydatne dla Ukrainy do obrony naszego bezpieczeństwa dla nas wszystkich” – powiedział radiu RMF FM Marcin Przydac, doradca polskiej prezydencji.

Prezydent RP Andrzej Duda zapowiedział w połowie marca dostawę czterech samolotów, pierwszego od państwa członkowskiego NATO, podając, że Polska ma około piętnastu MiG-ów, odziedziczonych w latach 90. po Siłach Zbrojnych Niemieckiej Republiki Demokratycznej (NRD).

Od tego czasu Słowacja poinformowała, że ​​23 marca dostarczyła Ukrainie pierwsze cztery samoloty tego typu. W sumie Bratysława Kijów obiecała 13 MiG-29 konstrukcji radzieckiej.

Ukraina niedawno odmówiła potwierdzenia liczby MiG-29 w służbie, ale według raportu Flight Global Air Force 2023 opublikowanego pod koniec ubiegłego roku, kraj ten eksploatował 43 samoloty.

Kijów wielokrotnie prosił swoich zachodnich sojuszników o wysłanie nowoczesnych myśliwców-bombowców, mając nadzieję na zdobycie amerykańskich F-16. Ale na razie nic nie jest pewne dla Kijowa.

READ  Izraelska policja rzekomo szpiegowała protestujących i byłych pracowników rządowych