Nie będzie więc drugiej kadencji socjaldemokratki Sanny Marin, stojącej na czele centrolewicowego rządu koalicyjnego od grudnia 2019 roku w Finlandii. W niedzielę 2 kwietnia wybory parlamentarne wygrała Partia Koalicji Narodowej (konserwatywna), zdobywając 20,8% głosów i 48 mandatów w parlamencie, wyprzedzając nacjonalistów z Partii Finów, którzy zdobyli 20,1% głosów (46 mandatów). . Socjaldemokraci są dopiero na trzecim miejscu z 19,9% głosów (43 mandaty).
Tym samym lider Partii Koalicji Narodowej, Petteri Urbu, zastąpi Sannę Marin i utworzy kolejny rząd. Lider Partii Konserwatywnej od 2016 r., krótko był ministrem rolnictwa, następnie spraw wewnętrznych w rządzie kierowanym przez centrystę Yoha Sipilę, zanim został powołany do finansów w 2017 r. Stanowisko to piastował do 2019 r., zapoczątkowując skrajną politykę oszczędnościową .
Polityk raczej tępy, bez prestiżu na arenie międzynarodowej, Petteri Orpo ma profil przeczący wizerunkowi obecnej patronki socjaldemokratów. Pod koniec zdominowanej przez gospodarkę kampanii – aw szczególności kwestii długu publicznego, który obiecał zmniejszyć poprzez cięcia wydatków socjalnych – jego partia odnotowała największy wzrost (+3,6 pkt) i zdobyła osiem nowych miejsc w parlamencie. .
„odbudować zaufanie”
„Mam pierwszeństwo, to ekonomia” Obiecał w niedzielę wieczorem Zreformuj Finlandię. Petteri Orbo wspomniał również o polaryzujących dyskusjach podczas kampanii i upierał się, że tego chce „przywrócić zaufanie” między stronami i „utworzyć rząd z silną większością”. Zadanie, które zapowiada się na złożone.
Według różnych obserwatorów fińskiego życia politycznego, przesłuchiwanych w niedzielny wieczór na kanale Yle, pan Orpo powinien w pierwszej kolejności starać się sprzymierzyć się z partią Finów. Narodowa formacja powstała w 1995 roku i dzięki aktywnej kampanii w mediach społecznościowych osiąga najlepszy wynik w swojej historii. Szczególnie skorzystał na popularności swojego lidera od 2021 r., 45-letniej Riki Pury.
Konserwatyści rzeczywiście rządzili z Partią Finów w latach 2015-2019. Jednak partia nacjonalistyczna nie jest już taka sama jak wtedy: w 2017 r. jej najbardziej skrajny margines przejął władzę, powodując rozłam w partii. Jej przywódcy, w tym założyciel Timo Sweeney, który był wówczas w rządzie, zamknęli drzwi do stworzenia nowej formacji, Błękitnej Reformy, która teraz zniknęła ze sceny politycznej.
Masz do przeczytania 47,44% tego artykułu. Poniższe informacje są przeznaczone wyłącznie dla subskrybentów.
„Bacon ninja. Adwokat podróży. Pisarz. Nieuleczalny ekspert w dziedzinie popkultury. Zły maniak zombie. Ekspert od kawy przez całe życie. Specjalista od alkoholu.”
More Stories
Dlaczego zaangażowanie Korei Północnej budzi strach przed eskalacją w stosunkach z Koreą Południową
Stany Zjednoczone i Korea Południowa żądają od Pjongjangu wycofania swoich sił z Rosji
Rząd ogłasza trzydniową żałobę narodową, a liczba ofiar śmiertelnych sięga 72 ofiar