Rosja popiera odnowienie umowy zbożowej tylko na sześćdziesiąt dni
Moskwa powiedziała dzisiaj, w poniedziałek, że opowiada się za odnowieniem umowy o eksporcie ukraińskiego zboża, która wygasa 18 marca, na okres sześćdziesięciu dni, a nie stu dwudziestu, jak dotychczas. Wypowiedział się na ten temat rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Wierchinin po rozmowach, które przeprowadził w Genewie w Szwajcarii z oficerem ds. humanitarnych ONZ Martinem Griffithsem i sekretarzem generalnym Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD) Rebeccą Greenspan.
Strona rosyjska (…) Nie sprzeciwia się dalszemu przedłużeniu „Inicjatywy Czarnomorskiej” po zakończeniu jej drugiej kadencji 18 marca, ale tylko na okres sześćdziesięciu dni.— powiedział Wierszynin w pisemnym oświadczeniu przesłanym mediom po spotkaniu. A o naszej przyszłej pozycji zadecydują namacalne postępy w normalizacji naszego eksportu rolnego, nie słowami, ale czynami. Obejmuje to płatności bankowe, logistykę transportu, ubezpieczenia, odmrażanie działalności finansowej oraz dostawy amoniaku rurociągiem Togliatti-Odessa.Rozwinęłam się.
Tak zwane porozumienie czarnomorskie, podpisane w lipcu 2022 roku na okres stu dwudziestu dni między ONZ, Ukrainą, Rosją i Turcją, umożliwiło ograniczenie poważnego światowego kryzysu żywnościowego spowodowanego rosyjską inwazją na Ukrainę w lutym br. 24. . Został on odnowiony w listopadzie na ten sam okres i według Organizacji Narodów Zjednoczonych do tej pory z ukraińskich portów wyeksportowano ponad 24 mln ton zboża. Pierwszym odbiorcą eksportu w ramach umowy są Chiny, drugie miejsce zajmuje Hiszpania, a trzecie Turcja.
Ukraina wezwała w zeszłym tygodniu do podjęcia międzynarodowych wysiłków na rzecz utrzymania szlaków żeglugowych Morza Czarnego otwartych dla przesyłu zboża, a sekretarz stanu USA Antony Blinken wezwał na początku marca na szczycie G20 Rosję do odnowienia umowy.
Ale Rosji ze swojej strony nie podoba się kolejna umowa dwustronna podpisana z ONZ w sprawie eksportu rosyjskich nawozów, również podpisana w lipcu 2022 r., ale obowiązująca przez trzy lata. Moskwa skarży się, że jej eksport nawozów, stanowiących podstawę światowego rolnictwa, jest de facto blokowany, mimo że od początku wojny nie podlega sankcjom nałożonym przez kraje zachodnie. Zwolnienia z sankcji żywnościowych i nawozowych ogłoszone przez Waszyngton, Brukselę i Londyn są w większości nieaktywne.– powiedział w poniedziałek pan Verchinin.
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy
Toupret kupuje konkurenta w Polsce
Drobiarski gigant LDC jest w trakcie przejęcia fabryki Konspolu w Polsce