Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska tnie o połowę fundusze dla ukraińskich uchodźców – EURACTIV.com

Polska tnie o połowę fundusze dla ukraińskich uchodźców – EURACTIV.com

Ukraińscy uchodźcy w Polsce będą musieli od marca pokrywać połowę kosztów zakwaterowania, o czym Komisja Europejska twierdzi, że nie wie.

Od 1 marca uchodźcy ukraińscy przebywający w Polsce dłużej niż 120 dni oraz przebywający w schroniskach zbiorowych będą musieli pokryć połowę kosztów zakwaterowania, maksymalnie do 40 zł (8,50 euro) dziennie.

Grupy szczególnie wrażliwe, w tym dzieci, emeryci, kobiety w ciąży, rodziny niepełne, rodzice dzieci poniżej 12 roku życia oraz osoby znajdujące się w szczególnie trudnej sytuacji materialnej, będą zwolnione z tego obowiązku.

Od maja uchodźcy przebywający w Polsce dłużej niż 180 dni muszą pokryć 75% kosztów zakwaterowania. Ponownie ta pomoc jest ograniczona do 60 złotych (12,73 euro) dziennie.

Środki unijne są niewystarczające

Od początku wojny w lutym 2022 r. Polska przyjęła około 500 tys. ukraińskich uchodźców i zapewniła im obiekty zbiorowe, w tym schronienie i zakwaterowanie.

Jednak dla 80 000 uchodźców, którzy nadal przebywają w Polsce, rząd twierdzi, że nie może już finansować ich pobytu w takim samym stopniu jak w przeszłości.

Oprócz mieszkania uchodźcy otrzymują inne świadczenia sponsorowane przez państwo, w tym bezpłatny transport publiczny i opiekę zdrowotną (publiczną i prywatną), a także wiele świadczeń socjalnych dostępnych dla obywateli polskich – w tym miesięczny zasiłek na dziecko w wysokości 500 zł (107 euro). .

W 2022 roku Polska wydała na ukraińskich uchodźców około 8,36 mld euro. OECD International Migration Outlook 2022Na zaproszenie Rządu Polskiego.

Według raportu OECD Polska była krajem, który wydał najwięcej pieniędzy na ukraińskich uchodźców, odpowiadając za jedną trzecią całkowitych wydatków wszystkich krajów w raporcie.

Polska otrzymała 123 mln euro z Funduszu Azylu, Migracji i Integracji (AMIF), ponieważ przyjęła dużą liczbę ukraińskich uchodźców.

W ramach globalnej kampanii „Prawo dla Ukrainy” („Stań w obronie Ukrainy”zebrał 9,1 mld euro, Polska otrzymała 200 mln euro na udzielenie pierwszej pomocy [nourriture, transport et hébergement temporaire, ndlr] Wzmocnienie zdolności administracyjnych granic zewnętrznych dla osób uciekających przed wojną na Ukrainie oraz zapewnienie przejścia od początkowego przyjęcia do szybkiej integracji wysiedleńców z Ukrainy.Komisja stwierdziła.

READ  Rolnicy blokują drogi przed ukraińskim importem - Euractive FR

Jednak pomimo otrzymanych pieniędzy „To nie pomagaBiorąc pod uwagę całkowity koszt przyjmowania uchodźców, minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński powiedział, że podkreśla to uznanie Polski przez UE.

W uzasadnieniu swojej decyzji rząd wskazał również, że zdaniem ekspertów w tej dziedzinie optymalny czas udzielania pomocy uchodźcom nie powinien przekraczać roku. Udzielenie im takiej pomocy zdemotywowałoby ich i utrudniłoby im powrót na rynek pracy.

„Nikt (…) nie lubi zabierać sobie dachu. Zasady te mają charakter motywacyjny. powiedział Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i komisarz ds. uchodźców wojennych.Polska Agencja Prasowa(PAPKA).

Nie notyfikowany do Unii Europejskiej

Kiedy EURACTIV zapytał Polskę, czy Polska powiadomiła Komisję Europejską o planie pokrycia przez uchodźców kosztów zakwaterowania, unijny organ wykonawczy powiedział, że nie.

Komisja jednak nadal informuje o przyjęciu nowej ustawy i jest w tej sprawie w stałym kontakcie z polskimi władzami.

„Komisja ściśle monitoruje sytuację w Polsce i jest w stałym kontakcie z polskimi władzami w sprawie wykonania nakazu ochrony tymczasowej w celu zapewnienia niezbędnych zabezpieczeń w odniesieniu do zakwaterowania wysiedleńców objętych ochroną tymczasową”.— dodał rzecznik Komisji.

Krytyka organizacji pomocy uchodźcom

Decyzję Polski skrytykowało Konsorcjum Migracyjne, zrzeszające 10 organizacji chroniących prawa migrantów i uchodźców.

„Rząd powinien ustąpić [introduire] Obowiązek partycypowania kobiet-uchodźczyń w kosztach utrzymania w komunalnych obiektach noclegowych” napisali w swoim raporcie pt „Szkoła Polskiego Pomocy”(„Polska Szkoła Pomocy”), opublikowana w zeszłym miesiącu.

Ten obowiązek „Nie jest zgodne z prawem UE wymaganie od państw członkowskich pomocy osobom korzystającym z ochrony międzynarodowej. Ale przede wszystkim jest to nieludzkie i absurdalne”– powiedział mediom śledczym współzałożyciel konsorcjum prof. Witold Klaas. OKO.press.

„Uchodźcy zmuszeni są opuszczać wspólne ośrodki noclegowe ze względu na koszty. Ale nie mają dokąd pójść. My [en Pologne] „Nie mamy wystarczająco skutecznych systemów wsparcia, a nawet przystępnych cenowo mieszkań dla bezdomnych”., On zadeklarował. Wyjaśnił, że często nawet osób aktywnych zawodowo nie stać na wynajęcie mieszkania.

READ  Uwięziony w Polsce 4-latek niepełnosprawny Mathis czeka na powrót do Ventin-Le-Veil

Pan. Claus uważa, że ​​rząd powinien podjąć inicjatywy ułatwiające relokację z wspólnych ośrodków zakwaterowania przy współfinansowaniu przez rząd.

„Ludzie w potrzebie nie mogą być zmuszani do płacenia za mieszkania o niskiej jakości i napotykania innych barier. Posunięcie rządu kończy długotrwałe starania o ratowanie firmy[aux réfugiés]»On wskazał.

Ewentualne dodatkowe wsparcie UE dla Polski

Jeśli chodzi o możliwość zapewnienia w przyszłości przez UE dodatkowego finansowania dla uchodźców w Polsce, Komisja poinformowała EURACTIV Polska, że ​​nowa runda finansowania dla spraw wewnętrznych na lata 2021-27 pozwoli państwom członkowskim na uzyskanie znacznych dodatkowych środków w celu zapewnienia skutecznego przyjmowania. udogodnienia. Obejmą one w szczególności specjalne wsparcie dla słabszych grup społecznych i umożliwią lepsze zarządzanie procedurami azylowymi.

Polsce przyznano 237 mln euro w ramach AMIF i 162,4 mln euro w ramach Instrumentu Pomocy Finansowej Zarządzania Granicami i Polityki Wizowej (IGFV). Serwis informacyjny powiedział, że fundusze te będą niezbędne do sprostania nowym wyzwaniom.

Pomogą państwom członkowskim zaspokoić ich potrzeby w zakresie migracji i zarządzania granicami, aby pomóc ludziom uciekającym przed wojną na Ukrainie. Dotyczy to w szczególności potrzeb związanych z fazą przyjmowania, takich jak schronienie w nagłych wypadkach, wyżywienie, opieka zdrowotna i dodatkowy personel – poinformowało biuro prasowe.

„Komisja jest gotowa wesprzeć Polskę operacyjnie i finansowo”Komisja zakończyła.