Zaktualizowano 09.03.2023
Fundusz Sprawiedliwej Transformacji (JTF) to nowy program finansowania Unii Europejskiej na lata 2021-2027. Musi wspierać pracowników i terytoria najbardziej zależne od paliw kopalnych, którym grozi zakłócenie w wyniku transformacji środowiskowej.
Cele
Cel Unii Europejskiej: osiągnąć neutralny klimatycznie W roku 2050. Państwa członkowskie muszą zatem ograniczyć emisje gazów cieplarnianych.
Sektory zanieczyszczające, które mają ulec zniszczeniu lub zmianie: elektrownie węglowe, górnictwo, przemysł cementowy lub chemiczny. W sektorze węglowym do 2030 roku może zniknąć 160 000 miejsc pracy.
FTJ musi dać impuls terytorialnym do dywersyfikacji gospodarki, przyspieszenia wykorzystania energii odnawialnej oraz rozwoju badań i innowacji. Będzie również wspierać przekwalifikowanie pracowników i szkolenie pod kątem przyszłej pracy.
Czego FTJ nie będzie w stanie wesprzeć: inwestycje w paliwa kopalne, demontaż lub budowę elektrowni jądrowych, sektor tytoniowy.
tylko kilka Terytoria kwalifikują się Dofinansowanie z FTJ. Są one dobierane według kilku kryteriów, m.in poziom emisji gazów cieplarnianych i Liczba miejsc pracy związanych z zanieczyszczającymi branżami na ich ziemi.
budżet
Budżet Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji wynosi: 17,5 mld euro Dla całej Unii Europejskiej w latach 2021-2027 (ceny z 2018 r.).
Tam Polska (3,5 miliarda, 20%)Niemcy (2,3 miliarda, 13%) i Rumunia (1,9 miliarda, 11%) to trzy kraje, które odnoszą największe korzyści.
Od 2024 r. planowany jest mechanizm „premii środowiskowej” dla krajów, które dobrze radzą sobie z redukcją gazów cieplarnianych.
Skoncentruj się na Francji
Tam Francja musi dotknąć 937 mln euro W latach 2021-2027.
FTJ we Francji dotyczy kilku regionów: Hauts-de-France, Grand Est, Normandii, Auvergne-Rhône-Alpes, Pays de la Loire i Sud-PACA.
Regiony te reprezentują więcej niż 500 000 bezpośrednich miejsc pracy w przemyśle I blisko 70% emisji dwutlenku węgla we Francji (energetyka i przemysł).
Przykłady kwalifikujących się projektów
W Normandii FTJ wesprze elektryfikację pieca do produkcji szkła, a także uruchomi zakład recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych.
W południowym regionie PACA FTJ skoncentruje się na innowacjach przemysłowych w zakresie energii odnawialnej i recyklingu zasobów.
W Kraju Loary FTJ musi pomóc 800 pracownikom związanym z elektrownią węglową w przekwalifikowaniu ich praktyk zawodowych.
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy
Toupret kupuje konkurenta w Polsce
Drobiarski gigant LDC jest w trakcie przejęcia fabryki Konspolu w Polsce