Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Dwóch pracowników Czerwonego Krzyża porwanych w Mali

Dwóch pracowników Czerwonego Krzyża porwanych w Mali

Jest to organizacja pozarządowa, która jest często celem ataków, gdy znajduje się najbliżej najbardziej potrzebującej ludności. Dwóch pracowników Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK) zostało porwanych w sobotę w Mali Oddział organizacji pozarządowej w Mali odnotował na Twitterze.

Potwierdzamy porwanie dwóch naszych kolegów dziś rano między Gao a Kidalem. Prosimy, aby ten incydent nie był spekulowany, aby nie utrudniać jego rozwiązania” – precyzuje MKCK. „MKCK, który działa w Mali od 32 lat, jest organizacją neutralną, niezależną i bezstronną” – wspomina.

Od 2012 r. Mali znajduje się w uścisku poważnego kryzysu bezpieczeństwa, a przemoc jest częsta, zwłaszcza porwania obcokrajowców i Malijczyków. Motywy tych porwań sięgają od żądań okupu po akty zemsty. Nie jest znana narodowość dwóch porwanych pracowników organizacji humanitarnych.

Miejsce, w którym porwano dziennikarza Olivier Dubois

W lutym zwolniono porwanego w tym kraju lekarza Światowej Organizacji Zdrowia. Malijski Czerwony Krzyż szybko poparł swoich międzynarodowych kolegów, tweetując: „Serca zjednoczone w aktywnej solidarności”.

Olivier Dubois jest ostatnim francuskim zakładnikiem od czasu uwolnienia w październiku 2020 r. Sophie Petronin, która również została porwana w Mali. Dziennikarz, który pracował w szczególności dla Tahrir, został porwany 8 kwietnia 2021 roku w mieście Gao w północnym Mali przez Grupę Wsparcia dla Islamu i Muzułmanów (GSIM), główną koalicję dżihadystyczną w regionie Sahelu, powiązaną do Al-Kaidy. .

Tymczasem Francja wstrzymała operację antydżihadystyczną w regionie przybrzeżnym Barkhane, wycofała swoje siły z Mali, z którym stosunki znacznie się pogorszyły, i jest w trakcie rozważania zmiany wielkości i zmniejszenia obecności wojskowej w Mali. regionu, kontynuując współpracę z wieloma krajami regionu w walce z grupami dżihadystów.

READ  Czy to wirusowe zdjęcie studentek w mini spódniczkach przedstawia życie afgańskich kobiet w latach 70.?