Emmanuel Macron udał się do Jarnac i we wtorek ogłosił uogólnienie kampanii szczepień na uczelniach w celu zwalczania wirusa brodawczaka.
Prezydent RP zapowiedział we wtorek, 28 lutego, podczas wyjazdu do kolegium w Garnac w Charente, że wszyscy uczniowie klas piątych będą mogli szczepić się na studiach przeciwko wirusowi brodawczaka od początku kolejnego roku akademickiego we wrześniu 2023 r. Celem jest ochrona nastolatków przed tymi wirusami, które każdego roku powodują tysiące krabów. Infekcja HPV jest odpowiedzialna za ponad 6000 nowych przypadków raka każdego roku, zarówno u mężczyzn, jak iu kobiet.
1 Kogo dotyczy wirus brodawczaka?
Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, wirusy brodawczaka powodują nie tylko nowotwory kobiece, macicy czy pochwy. Wirusy te, przenoszone drogą płciową, powodują również raka u mężczyzn: w odbycie, a także w polu laryngologicznym, które jest częścią ludzkiego ciała, w tym uszu, nosa i gardła.
Aby uniknąć zmian, które po latach mogą prowadzić do raka, istnieje bardzo skuteczna szczepionka, zalecana dla młodzieży w wieku od 11 do 14 lat, ale także w wieku doganiania do 19 roku życia. Jednak tylko 37% dziewcząt i 9% chłopców jest obecnie szczepionych. Dlatego Emmanuel Macron rozpoczyna od początku roku szkolnego wielką akcję bezpłatnych szczepień na wszystkich wydziałach dla piątoklasistów. A następnie, aby uogólnić szczepienia poza uczelnią, od września farmaceuci, położne i pielęgniarki będą mogły z kolei przepisywać i podawać szczepionkę.
2 Jak przebiega kampania szczepień na studiach?
Kampania szczepień będzie wzorowana na próbie prowadzonej w Grand Est przez okres dwóch lat. Personel punktu szczepień udaje się do placówki na pierwszą sesję informacyjną, następnie organizowane są kolejne dwie sesje szczepień, na pierwszą i drugą dawkę, a to odbywa się w okresie 6 miesięcy.
Nie ma takiego obowiązku, uczniowie klas piątych mogą zostać zaszczepieni na ich wniosek przez lekarza lub pielęgniarkę szkolną. Doświadczenie Grand Est pokazało jego skuteczność. Na pierwszym roku jedna czwarta niewtajemniczonych studentów została zaszczepiona przeciwko wirusowi brodawczaka.
3 Dlaczego ta szczepionka nie przemawia bardziej do Francuzów?
Istnieje kilka możliwych wyjaśnień. Po pierwsze, szczepionka kosztuje prawie sto euro. 65% płaci kasa chorych, a resztę spółdzielcze towarzystwo ubezpieczeniowe. Inna możliwa przyczyna: infekcja jest nadal rzadka. Osiem na dziesięć osób będzie narażonych na wirusa brodawczaka w ciągu swojego życia, ale ta choroba przenoszona drogą płciową często nie powoduje objawów i nie ma wpływu na zdrowie. Z wyjątkiem 10% przypadków, w których infekcja staje się trwała i może powodować zmiany przedrakowe i prawdopodobnie raka (6300 nowych przypadków rocznie). Istnieje również nieufność Francuzów do szczepionek, z obawy przed skutkami ubocznymi. Jednak badania pokazują, że ta szczepionka jest skuteczna w ponad 86% i nie powoduje chorób autoimmunologicznych, takich jak stwardnienie rozsiane.
4 Czy Francja pozostaje w tyle za innymi krajami?
Francja jest daleko w tyle w porównaniu z naszymi europejskimi sąsiadami. Zasięg szczepień w 2020 roku w Europie sięga 50% w 20 krajach. Mamy ponad 70-75% w 11 krajach, głównie w krajach skandynawskich, takich jak Finlandia, Norwegia, Szwecja, a nawet Dania, gdzie osiągamy 85% szczepień wśród dziewcząt i chłopców. Szczepienia są również wysokie w krajach Europy Wschodniej, takich jak Węgry, a nawet na południu z Hiszpanią i Portugalią.
Wręcz przeciwnie, liczby są znacznie niższe we Francji, nawet wśród najniższych w Europie, gdzie tylko 37% dziewcząt jest szczepionych. Liczba ta jest coraz lepsza, ponieważ w 2018 roku nadal było nas mniej niż 30%, ale jesteśmy daleko od celu planu dotyczącego raka, jakim jest 60% szczepień. Jeszcze gorzej jest wśród chłopców, gdzie tylko 9% nastolatków jest zaszczepionych.
We Francji szczepionka przeciwko zakażeniu HPV jest zalecana dla dziewcząt od 2007 roku, a dla chłopców tylko do drugiego roku życia. Podczas gdy w wielu krajach szczepienia są dostępne dla dziewcząt i chłopców od dłuższego czasu, co zwiększa zasięg szczepień. Na przykład Australia jest jednym z wiodących krajów w dziedzinie szczepień. Od 2007 roku kraj ten prowadzi kampanie szczepień wśród nastoletnich dziewcząt, a od 2013 roku wśród chłopców, prawie dziesięć lat przed Francją. To otwarcie umożliwia teraz mierzenie wyników. W latach 2005-2015 odsetek kobiet, u których zdiagnozowano HPV w Australii, spadł z 23% do 1%. Kraj chce być pierwszym na świecie w eliminacji raka szyjki macicy wywołanego wirusem brodawczaka.
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Słynny obraz centralnej czarnej dziury w Drodze Mlecznej, Sgr A*, będzie błędny!
Lekarze apelują o systematyczne badania przyszłych matek
SpaceX planuje zrobić znacznie lepiej ze Starship 6 i zapowiada się niesamowicie!