Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Gospodarka dzisiaj – Dlaczego gospodarki Europy Wschodniej najbardziej cierpią z powodu wojny na Ukrainie

Gospodarka dzisiaj – Dlaczego gospodarki Europy Wschodniej najbardziej cierpią z powodu wojny na Ukrainie

Ogólnie rzecz biorąc, wbrew wszelkim oczekiwaniom, gospodarka 27 krajów dobrze sobie radziła w tym roku wojny. Widmo recesji oddala się z dnia na dzień na zachodzie kontynentu. Nie dotyczy to jednak wszystkich państw członkowskich. Te ostatnie państwa członkowskie, trzy kraje bałtyckie, a także kraje Europy Środkowej zostały mocno dotknięte kryzysem energetycznym i towarzyszącą mu inflacją. Jego tradycyjnie dynamiczna gospodarka od początku 2000 roku, ze średnią stopą wzrostu między 4 a 6%, powinna upłynąć w tym roku. Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR), który powstał w celu finansowania rozwoju państw byłego bloku sowieckiego, spodziewa się poważnego upadku. Oczekuje się, że średni wzrost w tym regionie spadnie z 4% w 2022 r. do 0,6% w tym roku.

Inflacja uderza w region

Średnio wynosi 15% ze szczytem 25% w styczniu na Węgrzech. Kraj, który w ostatnim kwartale 2022 roku wszedł w recesję, po Czechach. Łotwa jest następna na liście. We wszystkich tych krajach rosnące ceny energii osłabiły konkurencyjność przemysłu. Wyższe stopy procentowe w celu ograniczenia inflacji zwiększyły koszty pożyczek dla przedsiębiorstw. W Czechach, najbardziej rozwiniętym kraju regionu, podwykonawcy z branży motoryzacyjnej, często pracujący dla niemieckich marek, przygotowują się do ograniczenia produkcji, ze względu na skok energetyczny, ale także ze względu na zieloną transformację.

Przeczytaj także: Energia: mieszkańcy Zachodu będą ustalać ceny rosyjskich produktów ropopochodnych

Z drugiej strony Polska dość dobrze stawia opór, zapowiadając powolny wzrost na poziomie 1% na cały rok. To o wiele mniej finezji z 2000 roku, ale nadal zrównoważone. Co więcej, w Polsce, podobnie jak u jej czeskiego sąsiada, rynek pracy wciąż kwitnie. Polska gości na swojej ziemi milion ukraińskich uchodźców, w większości kobiet i dzieci, i polega na tej sile roboczej w zakresie usług osobistych.

Gwałtowny spadek inwestycji zagranicznych w większości krajów Europy Wschodniej

Bliskość Ukrainy i Rosji, gdzie wiele z tych krajów ma wspólne granice, osłabiła entuzjazm inwestorów. Jednak do tego czasu inwestycje zagraniczne były istotnym elementem wzrostu tych krajów wschodzących. EBOR nie wierzy w szybkie odzyskanie tych inwestycji. Nawet gdyby siła robocza pozostała tania, a położenie geograficzne w sercu Europy mniej lub bardziej sprzyjające, niełatwo jest przekonać finansistów do wydania pieniędzy na fabrykę, która mogłaby stać się celem w przypadku przedłużenia konfliktu. Budowa rosyjskiej strzelnicy to ryzyko, które niewielu inwestorów jest skłonnych podjąć. Wyjątkiem jest tylko Rumunia, która nadal przyciąga kapitał zagraniczny.

READ  Mubasher – Afganistan: „Ludzie nie zrezygnowali ze swoich żądań i walczą o swoje prawa”, Ahmed Masoud napisał na Facebooku

Czy wojna, która ma trwać, może spowolnić rozwój regionu?

Wszystkie wymienione kraje są członkami Unii Europejskiej i korzystają z brukselskiej many, by zapewnić sobie rozwój i m.in. transformację energetyczną. Nawet jeśli czasami fundusze mogą zostać zakazane z powodów politycznych, Polska i Węgry na tym ucierpiały iw końcu nadal będą przyciągać inwestorów.

Przeczytaj także: Bardzo symboliczna wizyta prezydenta USA Bidena w Polsce