Nareszcie odkrywamy tajemnice… Dark Matter: To będzie misja Euclid, która ma zostać wystrzelona na orbitę tego lata. Bardzo ambitna misja na materię, która wciąż jest hipotetyczna, ale waży ponad jedną czwartą całkowitej masy wszechświata.
Gigantyczna mapa 3D wszechświata
Aby to osiągnąć, superteleskop Euclid musi stworzyć trójwymiarową mapę wszechświata – To po prostu to, więcej niż jedna trzecia Nieba. Mapa, która pozwala nam obserwować miliardy galaktyk, „widząc” do 10 miliardów lat świetlnych stąd. Jest to odległość, jaką pokonuje światło, 300 000 kilometrów na sekundę, w ciągu 10 miliardów lat.
W ten sposób Euclid zbada, jak wszechświat rozszerzył się i jak jego struktura ukształtowała się w historii kosmosu, ujawniając rolę grawitacji oraz naturę ciemnej energii i ciemnej materii.
W tym celu satelita będzie badał galaktyki znajdujące się w różnych odległościach od Ziemi za pomocą teleskopu o średnicy 1,2 metra, na którym znajdują się dwa instrumenty: Visible Light Observation Imager (VIS) oraz Spectro – Near Infrared Imager (NISP). Euklides obejmowałby obszar nieba odpowiadający ponad 35% sfery niebieskiej.
Według Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) „misja wykorzysta efekt słabego soczewkowania grawitacyjnego”, co powinno pozwolić „naukowcom zrekonstruować ostatni miliard lat historii rozszerzania się Wszechświata, aby oszacować przyspieszenie spowodowane tajemniczą ciemną energią z dokładnością do 1% oraz wszelkie różnice w przyspieszeniu z dokładnością do 10%.
W 100% misja europejska
Będąc w 100% europejską misją, kierowaną przez Europejską Agencję Kosmiczną, Euclid korzysta jednak z wkładu amerykańskiej agencji NASA, która dostarczyła detektory bliskiej podczerwieni NISP.
Konsorcjum Euclid (ponad 2000 naukowców z 300 instytutów z 13 krajów europejskich, Stanów Zjednoczonych, Kanady i Japonii) dostarczyło narzędzi naukowych i analizy danych naukowych. Moduł satelitarno-serwisowy został zaprojektowany i zbudowany przez firmę Thales Alenia Space. Airbus Defence and Space odpowiada za moduł ładunku, w tym za sam teleskop.
Pierwotnie Euclid miał zostać wystrzelony przez rosyjską rakietę Sojuz… ale ze względu na rosyjską inwazję na Ukrainę, zrobi to wyrzutnia SpaceX Falcon 9. Premiera spodziewana jest latem 2023 roku.
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Słynny obraz centralnej czarnej dziury w Drodze Mlecznej, Sgr A*, będzie błędny!
Lekarze apelują o systematyczne badania przyszłych matek
SpaceX planuje zrobić znacznie lepiej ze Starship 6 i zapowiada się niesamowicie!