Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Grupa Wyszehradzka, Praktyczny Sojusz

Grupa Wyszehradzka, Praktyczny Sojusz

Od lutego 2022 r. i wybuchu wojny na Ukrainie narastają napięcia między Słowacją, Czechami, Polską i Węgrami, członkami Grupy Wyszehradzkiej (V4). Na początku konfliktu najbardziej wściekli byli Polacy i Czesi, ostro krytykujący manewry rządu Wiktor Urban na Ukrainie.

Dziś różnice między Słowakami a Węgrami są jeszcze ostrzejsze. Jedno jest pewne: w ubiegłym roku co najmniej jeden z trzech członków V4 pozostawał w konflikcie z Budapesztem. Kiedy na Ukrainie wybuchła wojna, Polacy wyraźnie opowiedzieli się po stronie Kijowa, podczas gdy reakcja Węgier była wolniejsza i niekonsekwentna. W lipcu polski premier Mateusz Morawiecki podzielił się diagnozą postawioną przez Viktora Orbana, biorąc pod uwagę drogi Budapesztu i Warszawy „s”[étaient] Pora roku”.

Front budapeszteńsko-warszawski przeciwko Brukseli

Polska, dobrze widziana w Brukseli ze swojego poparcia dla Kijowa, próbowała otworzyć się na bardziej europejski kierunek. Warszawa szybko pogodziła się z UE w kwestiach praworządności, o których rozmawiał i nadal dyskutuje rząd Orbana w Brukseli. Dziś jednak Unia Europejska jest bardziej wymagająca niż Warszawa, która nie otrzymała oczekiwanych funduszy europejskich. Nieudane gesty władzy wykonawczej podsyciły szereg oskarżeń o pobłażliwość wobec Brukseli. Od tej pory Warszawa ponownie łączy się z Węgrami i chce wzmocnić swój sojusz obronny przeciwko Brukseli. Mateusza Morawieckiego [le Premier ministre polonais] Nieprzypadkowo we wrześniu powiedział, że chciałby poprawić stosunki z Węgrami. Oba kraje mogłyby się nawzajem zawetować wobec ostrzejszych środków UE.

Mimo rozłamu między Warszawą a Budapesztem w sprawie Ukrainy Morawiecki był pod koniec listopada na szczycie szefów rządów w Koszycach. [en Slovaquie]. Oczywiście oficjalnym celem jest skłonienie Węgier do ratyfikowania Finlandii i Szwecji w NATO. Polskiemu politykowi nie bardzo się to udało, bo Orban obiecał swoje błogosławieństwo dopiero na początku 2023 roku. Bałtyk stanie się morzem, po którym mogą pływać tylko państwa NATO wraz z przystąpieniem Szwecji i Finlandii, co zwiększy izolację Rosji w regionie. W Warszawie, podobnie jak w Pradze, wewnętrzna sytuacja polityczna zmusiła kierownictwo do umocnienia swoich baz wyborczych. Aby to osiągnąć, muszą złagodzić niepewność gospodarczą i polityczną, stąd sprawozdanie.

READ  Polska musi wybierać najlepsze dostępne technologie