Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Lula, nowy prezydent Brazylii, rozpoczyna pełną wyzwań kadencję

Lula, nowy prezydent Brazylii, rozpoczyna pełną wyzwań kadencję

Paryż: Od końca świata po zupę pomidorową, spójrz na 10 słów lub wyrażeń, które pojawiły się w wiadomościach w 2022 roku.

wskrzeszenie

Wraz z wojną na Ukrainie i raczej dosadnymi groźbami ze strony Władimira Putina możliwość wojny nuklearnej, a przynajmniej taktycznego ataku nuklearnego, pojawiła się ponownie w debacie publicznej, jak nie było jej od dziesięcioleci.

„Nie mieliśmy do czynienia z perspektywą końca świata od czasu Kennedy’ego i kubańskiego kryzysu rakietowego” – podsumował prezydent USA Joe Biden na początku października.

Konfrontując się z Moskwą, mocarstwa również wyposażone w broń nuklearną są zmuszone zadawać kuszące pytania o ich zdolność odstraszania i potencjalną reakcję.

uwierzytelnianie

Sam niebieski ptaszek poświadczający tożsamość właściciela konta na Twitterze ilustruje dysonans, jaki panuje w sieci społecznościowej od czasu jej przejęcia przez miliardera Elona Muska pod koniec października za 44 miliardy dolarów.

Po uruchomieniu płatnej wersji certyfikatu profilu, portal społecznościowy został zmuszony do zawieszenia nowego systemu już po dwóch dniach: z powodu braku weryfikacji tożsamości wiele kont podszywało się pod konta celebrytów lub wielkich korporacji, od koszykarza LeBrona Jamesa do Nintendo. Nowe ogłoszenie do końca listopada: Twitter wkrótce udostępni szare, złote i niebieskie plakietki, aby odróżnić różne typy kont zatwierdzonych na platformie.

Kobiety, życie, wolność»

Hasło irańskich demonstrantów, które stało się jednym z symboli rewolucji, która wybuchła po zabójstwie młodej kobiety, Mohsy Amini, w Teheranie 16 września przez policję moralności.

Od jego śmierci był podejmowany na niemal codziennych zgromadzeniach i represjonowany ze skrajną przemocą, pokazywany w wiadomościach poparcia w mediach społecznościowych w Iranie i za granicą, a nawet pokazywany na banerze na stadionie podczas pierwszego meczu Irańczyków w Mistrzostwa Świata. Szkło.

Arkusze A4

Pod koniec listopada wielu Chińczyków wyraziło swój sprzeciw wobec rządu i jego surowej polityki „zero Covid”, wykorzystując kreatywność do obejścia cenzury i okazania gniewu i poparcia dla protestów.

READ  PRZEBICIE: Dolar amerykański lekko słabnie po mieszanych danych o sprzedaży detalicznej

W kilku miastach, w tym w Pekinie, protestujący nieśli białe kartki formatu A4 na znak solidarności z brakiem wolności słowa w Chinach. Inni opublikowali również białe pola na swoim profilu WeChat.

Most londyński

Od ogłoszenia śmierci po protokół pogrzebowy i warunki wstąpienia na tron ​​jego następcy, Operacja London Bridge (London Bridge) planowała krok po kroku rozwój wydarzeń po śmierci zmarłej w wieku 96 lat królowej Elżbiety II po tej dacie. 8 września skończył 70 lat.

Przez lata dostosowywano ją co do milimetra i to często, ale trzeba było ją regulować w ostatniej chwili, gdyż król zmarł w Szkocji, z dala od stolicy Wielkiej Brytanii.

Straty i szkody»

Po roku 2022, który niestety obrazował przyspieszenie katastrofalnych skutków globalnego ocieplenia, konferencja klimatyczna ONZ ostatecznie zaowocowała porozumieniem określanym jako „historyczne” w sprawie wdrożenia funduszu mającego na celu zrekompensowanie już poniesionych „strat i szkód” klimatycznych. przez najbiedniejsze kraje.

Przyjęty prawie w środku nocy, kiedy temat ten nie był nawet w porządku obrad COP27, z nieco sprzecznymi wynikami, środek ten od dawna domagał się najskromniejszy z narodów. Szczególnie obawiając się jakiejkolwiek odpowiedzialności prawnej kraje bogate, posiadające duże historyczne źródła emisji gazów cieplarnianych, od lat tego odmawiają.

Postfaszyzm

Sto lat po dojściu do władzy Benito Mussoliniego zwycięstwo skrajnie prawicowej partii Fratelli d’Italia w wyborach parlamentarnych pod koniec września umożliwiło jej liderce, Rumunce Giorgii Meloni, stać się pierwszą kobietą na czele włoskiej rząd.

Przedstawiana jako „postfaszystowska”, nigdy nie przestała od czasu swojego wyboru, próbując dodać otuchy. „Nie miałam sympatii ani sympatii do antydemokratycznych reżimów. Do żadnego reżimu, łącznie z faszyzmem” – podkreśliła kobieta, która w młodości podziwiała Mussoliniego.

ru vs. dolina»

W historycznym momencie ultrakonserwatywny Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych w czerwcu pogrzebał symboliczne orzeczenie w sprawie Roe v. Wade z 1973 r., które gwarantowało amerykańskim kobietom prawo do aborcji, ale nie zostało zaakceptowane przez osoby religijne. naprawdę.

READ  25 lat Polski w NATO, jaka przyszłość?

Jego decyzja wprowadziła Stany Zjednoczone w świat „post-Roe”, w którym każdy kraj może zezwolić lub nie na dobrowolne przerwanie ciąży na swojej ziemi.

Piętnaście już tego zakazało, a epickie bitwy polityczne i prawne toczą się gdzie indziej, pokazując pasję, jaką kwestia aborcji wciąż budzi w kraju. Jednak wyniki niedawnych wyborów śródokresowych dały zwolennikom aborcji okazję do radowania się kilkoma zwycięstwami, w tym na przykład w ultrakonserwatywnym stanie Kentucky, gdzie wyborcy odrzucili referendum przeciw wyborowi.

prostota

Wyłącz ogrzewanie, załóż golf, ogranicz używanie urządzeń elektrycznych…: W obliczu kryzysu energetycznego, na tle wojny na Ukrainie i chęci uwolnienia się od uzależnienia od rosyjskiego gazu, pojawiły się apele o trzeźwość energetyczną mnożyły się, zwłaszcza w Europie.

Aby uniknąć cięć i załamań, które również mieszczą się w kontekście walki z globalnym ociepleniem, to osławione umiarkowanie jest również ekonomiczną koniecznością dla wielu konsumentów w wielu krajach mocno dotkniętych inflacją.

zupa pomidorowa

„Słoneczniki” Van Gogha posypane zupą pomidorową w Londynie, „Meules” Claude’a Moneta w puree ziemniaczanym pod Berlinem, BMW przemalowane przez Andy’ego Warhola i posypane mąką w Mediolanie …: koniec roku upłynął pod znakiem akcji bicia przez działaczy na rzecz ochrony środowiska, których celem są dzieła sztuki, aby ostrzec opinię publiczną o globalnym ociepleniu.

Chronione szkłem – na którym inni wisieli ręce, na przykład to, które pokrywa słynną „Dziewczynę z perłą” Vermeera – prace nie zostały uszkodzone. Te i inne działania tych aktywistów, takie jak odcięcie rozgrywek sportowych czy zamknięcie dróg, mają na celu wznowienie debaty klimatycznej, nawet jeśli oznacza to postawienie części opinii publicznej na głowie.