Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Eksperyment stworzony w Tuluzie w celu monitorowania rozwoju chorób sercowo-naczyniowych w kosmosie

Eksperyment stworzony w Tuluzie w celu monitorowania rozwoju chorób sercowo-naczyniowych w kosmosie

podstawowy
Eksperyment przygotowany przez uczniów szkoły ISAE-SupAéro obecnie przebywających na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Projekt ma na celu analizę zachowania się chorób sercowo-naczyniowych w przestrzeni kosmicznej poprzez symulację zachowania się krwi w tętnicach.

Obecnie agencje kosmiczne nie wysyłają astronautów z rozpórkami na misje. Ale z perspektywy dłuższych lotów, dłuższego trwania i deklarowanej chęci poszerzenia teczek kandydatów nic nie jest przesądzone. Tak więc studenci z ISAE-SupAéro w Tuluzie i doktoranci z Politechniki w Turynie pracowali nad projektem monitorowania postępu chorób sercowo-naczyniowych w kosmosie.

Przeczytaj także:
Kosmos, ziemia badawcza dla zdrowia ludzkiego

Eksperyment AIM polega na wizualizacji przepływu płynu, podobnego do krwi, w dwóch modelach chorych tętnic, z których jeden został naprawiony przez umieszczenie stentu. Celem jest porównanie ruchów płynu z wynikami uzyskanymi na Ziemi. Istotne byłoby również prześledzenie reakcji metalu, z którego wykonany jest stent: wystawiony na wysoki poziom promieniowania w przestrzeni kosmicznej może prowadzić do produkcji niebezpiecznych jonów, a tym samym stanowić zagrożenie dla zdrowia astronautów. Aby się tego dowiedzieć, uczniowie planowali sprawdzić poziom pH płynów (które reprezentują krew). Cztery miesiące misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną będą potrzebne do zebrania danych i wyciągnięcia wniosków naukowych. Projekt otrzymał dofinansowanie „Orbit your teza” od Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

„Prawdziwe wyzwanie, więc nie ma wycieków!”

„Międzynarodowa Stacja Kosmiczna to wspaniałe laboratorium do badania fizjologii człowieka i ograniczeń w kosmosie. Czy stent wytrzymuje wibracje startowe, czy porusza się w mikrograwitacji i czy promieniowanie może go osłabić? Nasi studenci pracują nad nim od 2018 roku. Około trzydziestu osób byli zaangażowani w ten projekt na różnych poziomach. Trudność polegała na opracowaniu systemu, w którym płyny naśladują zachowanie krwi, więc było to prawdziwe wyzwanie, ponieważ nie było żadnych wycieków, a podczas testów zmiany temperatury wszystko eksplodowało i elementy zaginęły, ale wiele się nauczyliśmy” — potwierdza Stephanie Lizzie Destriz, profesor naukowy w ISAE-Supaero, referencja dla projektu AIM.

READ  Hipotetyczne wzniesienie w czasie i przestrzeni piramidy Chufu

dodaje Jorge Galván Lobo, student ISAE-SupAéro, który jest odpowiedzialny za eksperyment AIM, który będzie śledził działanie narzędzia.