Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zaniepokojenie po wycieku z rosyjskiego statku kosmicznego zadokowanego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Zaniepokojenie po wycieku z rosyjskiego statku kosmicznego zadokowanego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Strumień białych cząstek, chłodnica wstępna, obficie uciekający ze statku kosmicznego Sojuz MS-22. Przyczyną tego wypadku mogło być uderzenie mikrometeorytu.

agencje kosmiczne Rosyjski Dwóch Amerykanów pracowało w czwartek, 15 grudnia, aby ocenić skalę imponującego wycieku, który miał miejsce dzień wcześniej na rosyjskim statku kosmicznym zadokowanym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, który mógł być spowodowany uderzeniem małego meteorytu. Jeśli w żadnym momencie członkowie załogi nie byli w niebezpieczeństwie, wypadek ten wzbudził obawy co do podróży powrotnej na Ziemię dla całej trójki, która była zaplanowana za kilka miesięcy na omawianym statku.

statek kosmiczny Sojuz MS-22 Stacja dokująca znajduje się na Stacji Kosmicznej (ISS), odkąd we wrześniu przywieźli tam rosyjskich kosmonautów Siergieja Prokopjewa i Dmitrija Petlina, a także amerykańskiego astronautę Franka Rubio. W środę Rosjanie przygotowywali się do spaceru kosmicznego, gdy włączył się system alarmowy, wskazujący na spadek ciśnienia w układzie chłodzenia statku kosmicznego, zgodnie z komunikatem prasowym rosyjskiej agencji kosmicznej Roscosmos.

Zdjęcie NASA pokazujące wyciek ze statku. HANDOUT/AFP

Strumień białych cząstek w przestrzeni

Na zdjęciach przesłanych przez NASA wyraźnie widać strumień białych cząstek wylewający się obficie w przestrzeń kosmiczną – chłodziwo wstępne. „Przyczyną wycieku może być mały meteorytpowiedział w czwartek Siergiej Krikalow, dyrektor lotów kosmicznych Roskosmosu, zgodnie z oświadczeniem rosyjskiej agencji informacyjnej TASS.

Płyn wydobywał się z tyłu samochodu cumującego do rosyjskiej części stacji. Potem wyciek sam ustał. Spacer kosmiczny odwołany.Aby dać czas na ocenę płynu i potencjalnego wpływu na bezpieczeństwo statku kosmicznego Sojuz— poinformowała NASA w czwartkowym oświadczeniu. „Członkowie załogi na pokładzie stacji kosmicznej są bezpieczni i nie znajdują się w niebezpieczeństwie podczas ucieczkiona dodała.

Możliwe rozwiązania do tworzenia kopii zapasowych

Dwaj rosyjscy kosmonauci i amerykański astronauta przybyli na Międzynarodową Stację Kosmiczną 21 września na pokładzie rosyjskiej rakiety wystrzelonej z Kazachstanu. Zwykle muszą ponownie użyć tego samego statku, aby wrócić na Ziemię po około sześciu miesiącach, co oznacza koniec misji w marcu 2023 r. Jeśli pojazd nie będzie już dostępny z powodu uszkodzenia, możliwe rozwiązania awaryjne, które nie są oficjalnie szczegółowo określone, mogą obejmować wysłanie nowy statek.

READ  Ostatni lot rakiety Ariane V zwieńczy niemal idealny marsz

Na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej znajdują się obecnie jeszcze cztery osoby: Rosjanka Anna Kekina, Amerykanie Nicole Mann i Josh Kasada oraz Japończyk Koichi Wakata. Cała czwórka jest częścią załogi Crew-5, która przybyła na Międzynarodową Stację Kosmiczną w październiku na statku kosmicznym amerykańskiej firmy kosmicznej SpaceX, której usługi są czarterowane przez NASA. Wymiana rosyjskiego kosmonauty na amerykańskim statku kosmicznym i amerykańskiego kosmonauty na rosyjskim statku kosmicznym była planowana od dawna i była kontynuowana pomimo dużych napięć między obydwoma krajami.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna jest jednym z nielicznych obszarów współpracy między Moskwą a Waszyngtonem, które trwają od czasu rosyjskiego ataku na Ukrainę, rozpoczętego 24 lutego, i wynikających z niego zachodnich sankcji. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna została wystrzelona w 1998 roku w czasie współpracy amerykańsko-rosyjskiej, tuż po wyścigu kosmicznym, w którym oba kraje brały udział w latach zimnej wojny.

Zobacz też Sonda Orion wróciła na Ziemię po okrążeniu Księżyca