(Dokładnie zaktualizowane, zdjęcie dostępne)
Gabriela Baczyńska i Jan Strupczewski
BRUKSELA (Reuters) – W poniedziałek osiągnięto porozumienie między Węgrami a innymi krajami Unii Europejskiej w sprawie ratyfikacji unijnej pomocy finansowej dla Ukrainy na rok 2023 oraz ustalenia minimalnej stawki podatku od osób prawnych w wysokości 15% w zamian za pewną elastyczność w uwalnianiu środków na Budapeszt.
To skomplikowane porozumienie, osiągnięte po miesiącach siłowania się na rękę między Brukselą a rządem Viktora Orbána, oznacza, że w przyszłym roku Ukraina z pewnością dostanie z unijnego budżetu 18 mld euro.
Budapeszt wcześniej odmówił Kijowowi płatności za pośrednictwem takich stabilnych i niedrogich programów, zamiast dwustronnych pożyczek, które wielokrotnie udzielały państwa członkowskie UE.
Węgry zgodziły się również na zniesienie prawa weta w sprawie minimalnej stawki podatku od osób prawnych w wyniku międzynarodowego porozumienia na szczeblu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Według dyplomaty, środek ten wejdzie w życie w Europie, jeśli do środy Polska wycofa swój sprzeciw wobec projektu.
W zamian za otrzymane od Budapesztu zielone światło Unia Europejska zgodzi się na węgierski program wykorzystania środków z Europejskiego Funduszu Odbudowy, czyli 5,8 mld euro, nawet jeśli środki te nie zostaną wypłacone, zanim Węgry nie spełnią szeregu warunków.
To oficjalne zielone światło z Brukseli musiało zostać wydane przed końcem roku, inaczej Węgry bezpowrotnie straciłyby 70% tej kwoty.
Europejscy partnerzy Węgier zdecydowali także o zmniejszeniu z 7,5 mld euro do 6,3 mld euro środków przeznaczonych na politykę spójności, które Komisja Europejska zamierza zamrozić z powodu uchybień w przestrzeganiu przez Węgry praworządności.
Jest porozumienie: Węgry rezygnują z prawa weta w sprawie minimalnego podatku od osób prawnych i 18 miliardów euro dla Ukrainy, a procent środków przeznaczonych na politykę spójności, które mają zostać zamrożone, zostanie zmniejszony do 55% (w porównaniu z 65% wymaganymi przez Komisję, przyp. red.). ) i zostanie udzielona zgoda na jego plan pomocy” – powiedział dyplomata. (Reportaż Jana Strobzewskiego, z Sabine Siebold Berlin i Krysztiną Thane Budapest; wersja francuska: Bertrand Bussy i Jean Terzien)
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy
Toupret kupuje konkurenta w Polsce
Drobiarski gigant LDC jest w trakcie przejęcia fabryki Konspolu w Polsce