Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Artemis: Orion robi świetne nagranie i portret z układem Ziemia-Księżyc

Artemis: Orion robi świetne nagranie i portret z układem Ziemia-Księżyc

NASA była ostatnio bardzo przerażona, gdy straciła kontakt z wahadłowcem Orion na 47 minut. Ale pomimo dużo problemów który utrudniał misję Artemis I od samego początku, pozostaje ogromnym sukcesem amerykańskiej agencji kosmicznej.

W sobotę, 26 listopada 2022 r., kapsuła pobiła rekord odległości od Ziemi dla nadającego się do zamieszkania statku kosmicznego, który został ustanowiony w 1970 r. podczas pełnej wydarzeń misji Apollo 13. Astronauci Jim Lovell, Jack Swigert i Fred Haise pokonali dystans 400 171 km i prawie nigdy nie wrócił po eksplozji źródła tlenu w module serwisowym statku.

Świetne zdjęcie profilowe układu Ziemia-Księżyc

Opublikowaliśmy już dużo obrazków Od wystrzelenia rakiety SLS z Orionem 16 listopada. Oznaczając ten rekord, sonda zrobiła bardzo ładne pamiątkowe selfie z Ziemią i Księżycem w tle, widocznymi poniżej.

Na tym niedawno wykonanym zdjęciu układ Ziemia-Księżyc wydaje się mały w ogromie kosmosu, wystarczająco mały, by sprawiać wrażenie bardzo małego. W czasie robienia tego zdjęcia była to kapsuła i jest nią obecnie na dalekiej orbicie wstecznej wokół naszego naturalnego satelity, około 431 000 km od naszej planety, zaledwie kilka kilometrów od najdalszej od Ziemi odległości misji Artemis I (434 500 km).

misja zakończona sukcesem?

Orion ma jeszcze wiele do zrobienia przed powrotem na Ziemię i wylądowaniem na Oceanie Spokojnym 11 grudnia. Jeśli kapsuła ma wkrótce zacząć wracać, musi jeszcze przejść testy. Celem Artemidy I jest już przygotowanie się do kolejnego opłynięcia księżyca statku, który tym razem będzie zamieszkały. W ten sposób testowane i analizowane są systemy nawigacyjne, opór statku czy tory.

Aby zapewnić bezpieczeństwo przyszłym astronautom, pokładowe skafandry są również wyposażone w czujniki mierzące poziom promieniowania, na jakie narażona będzie załoga podczas zaplanowanej na 2024 r. misji Artemis II. W przypadku tej ostatniej astronauci pozostaną na miejscu chociaż. Na pokładzie kapsuły trzeba będzie czekać najwcześniej do 2025/2026 r., z misją Artemis III, w nadziei na ponowne ujrzenie człowieka na Księżycu.

READ  Oto aplikacje do przesyłania wiadomości, które szpieguje Cię FBI

Celem byłoby zatem ustanowienie stałej obecności człowieka na naszym satelicie w celu zbadania naszego sąsiada, planety Mars.