Dziesięć miliardów euro w aktywach, pozycja magnata komunikacyjnego i prasowego, zaangażowanego w dziesiątki start-upów, imperium nieruchomości: Xavier Niel, lat 55, daje poczucie, że już to wszystko zrobił. Jednak założyciel (Bezpłatnej) Iliady nigdy nie wydawał się tak aktywny. Ale co dalej?
Bardzo rzadko zdarza się to niezauważone: Xavier Neal przegrał bitwę. Te związane ze zdobyciem La Provence. Po pojedynku z miliarderem Marseille Rodolphe Saadem, prezesem CMA CGM, Neal w końcu się poddaje. Procedura pojednawcza zaaranżowana przez Marca Senchala, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli prawnych w tamtych czasach, umożliwiła miliarderom porozumienie: wielki czek dla Neala i żadnej Prowansji, która by go zadowoliła.
Posprzątaj w Iliadzie
Ale ta sytuacja przypomina nam, że założyciel Free, utalentowany haker, który stał się potężnym przedsiębiorcą, rzadko zawodzi w swoich przedsięwzięciach biznesowych lub finansowych. Wyjątkiem jest Prowansja. Zazwyczaj Xavier Niel wygrywa swoją sprawę dzięki swojemu bogactwu, wpływom lub talentowi. Ogórek.
Rozwój jego fortuny to jeden z wielu sukcesów potentata telekomunikacyjnego. W 2010 roku Xavier Neel był na czele nagrody głównej w wysokości 2 miliardów euro. W ciągu dwunastu lat pomnożył swoją fortunę o pięć (10 miliardów euro) i rozszerzył swoją strefę wpływów w wielu dziedzinach. Udało mu się nawet wyeliminować zmęczonych udziałowców Iliada (7,59 miliarda euro obrotów), macierzystej spółki Free. Pod koniec 2021 roku wycofał swoją grupę z giełdy, aby wyrwać ją z presji rynków finansowych i rozpętać konkurencję al-Qifam przyglądającą się sektorowi telekomunikacyjnemu. Neil posiada obecnie około 97% kapitału Iliady.
Niewyobrażalne dziedzictwo nieruchomości
Jeśli dorobił się fortuny na technologii dzięki darmowemu bezpłatnemu programowi, Niel szybko zdywersyfikował swoje portfolio. Przez lata z milionami euro zbudował w Paryżu imperium nieruchomości. Jego obsesja: niedociągnięcia. Nell posiada od sześciu do siedmiu w stolicy (rezydencja Villa Montmorency, Palais Rose na rue Foch, Hotel Coulanges na Place des Vosges, hotel na rue Iéna, Hôtel de Miramion w pobliżu Notre-Dame itp.).
Jego największe szaleństwo? Wydał 200 milionów euro (50 000 euro za metr kwadratowy!) Aby kupić najpiękniejszą prywatną rezydencję w stolicy – Hotel Lambert, położony na wyspie St. Louis (czwarty), dawną własność emira Kataru – w żeby nie żyć. Tam, ale po to, żeby tam stworzyć… instytucję kultury. Miliarder i jego towarzyszka Delphine Arnault, dyrektor generalny Louis Vuitton i dziedziczka grupy LVMH, również kupili willę w Cap Ferret za 17 milionów euro.
Ale założyciel Iliad kupuje nie tylko mieszkania, ale także pole golfowe w pobliżu Chantilly (Ouize) i rezydencję w Courchevel (Savoie), obok pałacu Bernarda Arnauda lub Dominique Dessin, gdzie zainwestował 100 milionów euro. Z braćmi Parenti (dawniej Naf-Naf). Jest także 25% udziałowcem wiodącej na świecie firmy zajmującej się nieruchomościami komercyjnymi Unibail-Rodamco-Westfield (aktywa o wartości 56,3 mld euro).
Cesarz Komunikacji
Xavier Neal jest bardzo aktywny. Może być na szczycie dwunastego bogactwa Francji, ponieważ kontynuuje uruchamianie projektów, inwestuje w start-upy i codziennie zarządza Free. To pragnienie przedsiębiorczości pozwala mu codziennie być na szczycie. Jest już królem francuskiego telefonu, ale chce więcej. Więc opracował Free at Forced market. Właśnie nabył 2,5% (857 mln euro) Vodafone, trzeciego co do wielkości operatora telekomunikacyjnego w Wielkiej Brytanii (dzięki spadkowi kursu funta w stosunku do euro). Chce też kupić włoską filię angielskiego operatora. Free jest już ustawiony we Włoszech iw Polsce. Sam Xavier Niel jest właścicielem kilku zagranicznych operatorów w Szwajcarii, Irlandii, Monako i Senegalu.
Francuski miliarder postawił sobie kolejny cel: wynaleźć rolnictwo jutra. To jest tylko. Hectar, farma rolnicza i akcelerator kampusowy oraz akcelerator startupów, który aspiruje do szkolenia nowej generacji przedsiębiorców, uruchomił również 2MX Organic z Moez-Alexandre Zouari (Picard) i bankierem Matthieu Pigasse. Trio zebrało 300 milionów euro i nawiązało współpracę z gigantem InVivo.
Mediawan, F Station, 2MX Organic, Kima Ventures
Jednocześnie stara się zrewolucjonizować edukację (School 42), płatności w sieci (Stancer), produkcję audiowizualną (Mediawan) i rozwój start-upów (Stacja F). ale to nie wszystko. Xavier Niel jest jednym z najaktywniejszych aniołów francuskiego biznesu: jego fundusz Kima Ventures inwestuje 20 mln euro rocznie w około 100 start-upów (od 700 do 800 od 2015 roku). Jest także udziałowcem kopalni boksytu (produkcja aluminium) w Gwinei i kupił katalog piosenek… Claude François!
Nie wspominając o prasie. Niektórzy krewni twierdzą, że wszystko czyta. Jesteśmy pewni, że Xavier Niel gorączkowo kupuje tytuły: Le Monde, Nice-Matin, Paris-Turf, La Gazette des Course, Cheval Magazine, Francja-Antyle… zapytanie. Posunął się nawet do tego, że połączył siły z Silvio Berlusconim, aby spróbować kupić (na próżno) M6.
Według niektórych źródeł Neil wykorzysta byłego szefa Włoskiej Rady ds. Siarki, by czerpać korzyści z nowego rządu Gruzji Meloni… Jaki jest powód? Iliad ma 10 milionów klientów we Włoszech.
Od różowego minitela do sporów prawnych: wieczny pirat?
Pink Minitel zdał egzamin i został skazany na dwa lata w zawieszeniu za działalność w sektorze „Peep-shows”, zanim zrewolucjonizował sektor ISP i stał się największym francuskim właścicielem biznesu, Xavier Niel zachował chęć potrząsania ikonami.
Z jednej strony biznesmen, który ma do czynienia z wieloma sektorami, który inicjuje rewolucje i chce zmieniać świat; Z drugiej strony uparty inwestor, miliarder z długimi zębami, potentat prasowy szukający wpływów politycznych. O którym z tych dwóch aspektów należy pamiętać? Chyba że musisz być wyjątkowo niezwykły, aby dobrze radzić sobie w obecnym mastromie gospodarczo-finansowym.
Wiktor Casale
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy
Toupret kupuje konkurenta w Polsce
Drobiarski gigant LDC jest w trakcie przejęcia fabryki Konspolu w Polsce