Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Polsce obecnie jedna firma dostarcza gaz, ropę i energię elektryczną

W Polsce obecnie jedna firma dostarcza gaz, ropę i energię elektryczną

Polska koncentruje działalność energetyczną w jednej grupie. W środę przypada przejęcie PGNiG, głównej spółki gazowej w kraju, przez PKN Orlen, pierwszą lokalną grupę naftową kontrolowaną już przez państwo. Polski urząd ds. konkurencji UOKiK dał zielone światło dla przejęcia, zmuszając gazowego giganta PGNiG do sprzedaży swoich magazynów gazu.

Grupa Orlen, należąca w jednej trzeciej do polskiego rządu, ma teraz quasi-monopol na energię elektryczną, gaz i ropę zużywaną w kraju. W rzeczywistości Orlen wchłonął już swojego rywala Lotos i połączył się z polską spółką Energa w ramach planu konsolidacji rozpoczętego w 2020 roku.

„Największa grupa przemysłowa w Europie Środkowej”

„Dziś stworzyliśmy największą grupę przemysłową w Europie Środkowej, największą w Europie i 155. na świecie pod względem przychodów” 400 miliardów złotych (85 miliardów euro) prezes Arlen Daniel Obajtek radował się w tweecie. Prezes widzi w tych działaniach mechanizm „Wzmacnianie niezależności bezpieczeństwa i energii Europy Środkowej”.

PKN Orlen to polski gigant w wydobyciu, transporcie, rafinacji, handlu hurtowym i detalicznym ropy, działa również w sektorze energetycznym. Arlen jest obecny na rynku energetycznym w Niemczech, Czechach, Słowacji, Węgrzech i Litwie.

Paryż i Berlin wzmacniają sektor energetyczny

Ta koncentracja energii została zapoczątkowana przed kryzysem zdrowotnym w Polsce, a zwłaszcza przed wojną na Ukrainie. Kryzys energetyczny, który dotknął pozbawioną rosyjskiego gazu Europę Zachodnią, skłonił ten kraj do dalszego integrowania dostaw energii w tę samą strukturę ogólną.

Podobnie jak Warszawa, inne kraje europejskie wzmacniają swoją infrastrukturę energetyczną w napiętym otoczeniu rynkowym z dużym popytem i ograniczoną podażą energii. We Francji EDF został w 100% renacjonalizowany na początku roku szkolnego. W Niemczech Berlin przejął 30% udziałów w spółce gazowej Uniper, sierocie rosyjskiego gazu, od którego był mocno uzależniony. Poza troską o zagwarantowanie dostaw energii, stolice wolą kierować własną transformacją energetyczną poprzez kontrolę nad dużymi spółkami półpublicznymi lub publicznymi.

READ  Wojna na Ukrainie: Wagner prowadzi ćwiczenia wojskowe na Białorusi, wysokie napięcie na polskiej granicy