Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kosmiczny Teleskop Hubble’a zerka na tajemniczą „dziurę od klucza” w kosmosie

Kosmiczny Teleskop Hubble’a zerka na tajemniczą „dziurę od klucza” w kosmosie

Uwielbiam dobrą kosmiczną układankę. Ciemna plama „dziurki od klucza” w środku NGC 1999 w konstelacji Oriona okazała się naukową zagadką. Kosmiczny Teleskop Hubble’a uchwycił eteryczny widok mgławicy, masywnej chmury pyłu i gazu stworzonej przez formowanie się gwiazd.

NASA podziela opinię Piątek z komentarzami Europejskiej Agencji Kosmicznej. Oto pełny obraz:

NGC 1999 ma pośrodku tajemniczą pustkę, która działa jak okno.

ESA/Hubble i NASA, ESO, K. Noll

„Podobnie jak mgła, która owija się wokół lampy ulicznej, mgławice refleksyjne, takie jak NGC 1999, mienią się światłem z wbudowanego źródła”, poetycko stwierdziła ESA. Źródłem światła mgławicy jest mała gwiazda zwana V380 Orion. Zapala się na środku obrazu na lewo od ciemnej dziurki od klucza.

Nowo opublikowany obraz pochodzi z przeglądu starszych danych Hubble’a z 1999 roku. W tamtym czasie naukowcy uważali, że czarna dziura była prawdopodobnie chmurą gazu i pyłu blokującą światło. Inne badanie wykorzystujące dane z innych teleskopów wykazało, że dziurka od klucza jest w rzeczywistości pustym obszarem, bardziej przypominającym otwarte okno. „Pochodzenie tej niewyjaśnionej wady w jądrze NGC 1999 pozostaje nieznane” – powiedziała ESA.

Hubble to wspólny projekt NASA i Europejskiej Agencji Kosmicznej, który ma za sobą ponad trzy dekady obserwacji kosmosu. Upiorna NGC 1999 i tajemnicze Jądro Ciemności to idealna sceneria Halloween.

READ  Tajemnica księżyców Marsa jest wciąż (lub prawie) zakończona.