Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kiedy masa przestaje przynosić wagę

Kiedy masa przestaje przynosić wagę

W życiu codziennym nieustannie walczymy z prawem grawitacji, które jest prawem ścisłym i automatycznie czynimy z tej siły arbitra kierunku otaczającej nas przestrzeni. To kierunek naszego ciężaru „polaryzuje” przestrzeń, w której się poruszamy. Można z grubsza powiedzieć, że grawitacja „charakteryzuje” naszą przestrzeń i harmonizuje ją, przez co wymiar pionowy jest ważniejszy niż wymiar poziomy.

Grawitacja kieruje również naszymi ciałami, przyciąga je

Dotyczy to zwłaszcza alpinistów, którzy nie czują swojego ciężaru w ten sam sposób w zależności od tego, czy ich stopy spoczywają na jakiejś stabilizacji, jaką zapewnia ściana, czy też ręce są zawieszone w próżni: „Wiszący człowiek z pewnością wygląda jak stojący człowieku – zauważył. Ludwig Wittgenstein, ale gra sił w nim jest zupełnie inna, co pozwala mu zachowywać się zupełnie inaczej niż osoba stojąca. (1) „

Ta niewielka objętość przestrzeni, w której nie brakuje powietrza

Największy strach alpinistów oczywiście spada. Spadanie „w pustkę”, jak to mówią, mimo pustki pod nią – którą czasami nazywają, Gaz Dużo pełniejszy niż powyżej. Krótko mówiąc, „pustym” nazywamy nie to, co puste, ale niewielką objętość przestrzeni (w której nie brakuje powietrza), którą alpiniści przeoczają i do której mogą wpaść. Widzimy, że nawet nasze słownictwo jest zakrzywione przez grawitację.

Grawitacja i krzywizna… i to oczywiście nas do tego prowadzi Einstein. Pewnego dnia w 1907 roku przyszły ojciec ogólnej teorii względności wpadł na pomysł, że później określi go jako „najszczęśliwszy” w swoim życiu: nagle zrozumiał, że jeśli człowiek swobodnie spada, nie poczuje swojego ciężaru. . „Nie poczujesz jego ciężaru”, co to znaczy? że jeśli spadniemy w swobodnym spadku, czyli w prawdziwą pustkę – w środowisku, które nie stawia oporu naszemu upadkowi – to wszystko, co nam bliskie, na przykład czekan, spadnie całkowicie – Dixit Galileusz – Z tą samą prędkością podążamy. Widzielibyśmy, jak nie spadają, ale wznoszą się na tym samym poziomie co my, unoszące się (…)

READ  Shigelloza: co wiemy o tej niepokojącej chorobie szerzącej się obecnie we Francji

źródło bibliograficzne

(1) Ludwig WittgensteinA mieszane nuty (1937), przeł. G. Granel, Mauvezin, TER, 1984, s. 44-45. [éd. Poche Flammarion 2002]

Całą kolumnę można odsłuchać, klikając na górze strony. Historia, ekonomia, nauka, filozofia, historia sztuki… Posłuchaj i zasubskrybuj podcast „Dlaczego jak” Najlepsi eksperci odpowiadają na wszystkie pytania, których nie odważysz się zadać.