Pomimo złożenia 100 000 podpisów w celu zorganizowania głosowania powszechnego w celu zakwestionowania kontraktu F-35, rząd szwajcarski twierdzi, że nie ma czasu na zorganizowanie takiego głosowania.
Szwajcarski rząd poinformował w środę, że nie ma czasu na zorganizowanie głosowania powszechnego w sprawie zakupu amerykańskich myśliwców F-35 przed podpisaniem kontraktów na zakup, które wygasają w marcu.
W zeszłym tygodniu Sojusz Lewicy Stop-F35 złożył w Kancelarii Federalnej w Bernie 100 000 podpisów niezbędnych do zorganizowania głosowania powszechnego, zwanego Inicjatywą Ludową, zgodnie z prawem szwajcarskim. Jednak to Rada Federalna (rząd) decyduje, kiedy głosować. Zaznaczył w środę, że „harmonogram wymagany przez inicjatorów, czyli organizowanie głosowania powszechnego przed wygaśnięciem ofert w marcu 2023 roku, jest niewykonalny”.
„Nawet poprzez zaostrzenie zwykłych procedur administracji federalnej nie da się dotrzymać wymaganego harmonogramu, ponieważ obowiązek staranności nie będzie przestrzegany i dlatego Rada Federalna i Parlament nie mogą zająć się inicjatywą z należytą starannością” – wyjaśnił.
Zaznacza, że jeśli umowy przejęcia nie zostaną podpisane przed końcem marca 2023 r., „konieczne będą dodatkowe negocjacje w celu przedłużenia ważności oferty”, a opóźnienia w przejęciu „będą miały poważne konsekwencje. Dla bezpieczeństwa Szwajcarii”. Ogłoszenie rozgniewało tych, którzy sprzeciwiali się zakupowi F-35.
„Żądamy, aby wyborcy mogli głosować nad największym kontraktem zbrojeniowym w historii Szwajcarii. Nic więcej, nic mniej”, powiedziała Priska Seiler Graf, członkini Narodowej Rady Socjalistycznej.
Trudności techniczne i przekroczenia budżetu
Pod koniec czerwca 2021 r. rząd podjął decyzję o zakupie 36 samolotów F-35 (Typ A) od amerykańskiego producenta Lockheed Martin. We wrześniu 2020 r. Szwajcarzy zatwierdzili w głosowaniu powszechnym kopertę o wartości 6 miliardów franków (5,6 miliarda euro), aby umożliwić siłom powietrznym zakup nowej floty.
Chociaż rząd szwajcarski utrzymuje, że samolot był zdecydowanie najlepszym i najtańszym ze wszystkich samolotów rywalizujących o kontrakt (Rafale, F/A-18 i Eurofighter), niezliczone trudności techniczne i przekroczenia budżetu F-35 program w Stanach Zjednoczonych skłonił dwie komisje parlamentarne do rozpoczęcia śledztwa w sprawie wyboru samolotu.
Récemment, la Grèce et l’Allemagne ont rejoint la liste des pays qui veulent se doter du F35, déjà acheté par le Royaume-Uni, la Belgique, le Danemark, l’Italie, la Finlande, la Norvège, le Pays-Bas et Bolonia.
More Stories
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy
Toupret kupuje konkurenta w Polsce
Drobiarski gigant LDC jest w trakcie przejęcia fabryki Konspolu w Polsce