Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Gospodarka.  Bułgaria pozbawiona rosyjskiego gazu chce renegocjować z Gazpromem

Gospodarka. Bułgaria pozbawiona rosyjskiego gazu chce renegocjować z Gazpromem

Bułgaria, jeden z pierwszych krajów, które w kwietniu ucierpiały z powodu przerwania dostaw rosyjskiego gazu, oświadczyła w poniedziałek, że jest gotowa wznowić negocjacje z gigantem Gazpromem, obawiając się niedoborów tej zimy.

Ten bałkański kraj, dotychczas silnie uzależniony od Moskwy energetycznie, odmówił płacenia w rublach i podwoił inicjatywy mające na celu dywersyfikację źródeł dostaw.

Jednak proeuropejski premier Kirył Petkow został obalony w czerwcu wotum nieufności, a powstały w tym procesie rząd tymczasowy wezwał do „większego umiarkowania” w stosunku do Rosji, z którą Bułgaria jest historycznie bliska.

„Negocjacje z Gazprom Export w sprawie wznowienia dostaw z obecnego kontraktu”, który wygasa z końcem grudnia, są „teraz nieuniknione” – powiedział na konferencji prasowej minister energetyki Rosin Christow.

Wyjaśnił, że to jedyne rozwiązanie, aby uzyskać akceptowalną cenę dla firm po wezwaniu pracodawców i związków zawodowych do wsparcia tej zmiany strategii.

Urzędnik ostrzegł jednak, że „negocjacje z Gazpromem będą trudne”, podkreślając, że reszta będzie zależeć od rządu, który wyłoni się z sondaży na początku października.

Sześć krajów bez rosyjskiego gazu

W odpowiedzi na sankcje UE w następstwie rosyjskiego ataku na Ukrainę prezydent Władimir Putin zażądał, aby nabywcy rosyjskiego gazu z „nieprzyjaznych” krajów płacili w rublach ze swoich kont w Rosji lub ryzykowali odmowę dostaw.

Ci, którzy nie zastosowali się do tego, odcięli im krany: oprócz Bułgarii jest tak w Polsce, Danii, Finlandii, Holandii i na Łotwie. Między innymi wysychają napływy do Europy: w lipcu w ciągu jednego roku spadły o blisko 70%.

Pan Petkow odmówił ponownego skorzystania z Gazpromu i pospieszył z budową nowego gazociągu połączonego z sąsiednią Grecją, aby od października odbierać azerski gaz. Negocjował także dostawy skroplonego gazu ziemnego ze Stanów Zjednoczonych.

Według nowego rządu te wysiłki nie wystarczą. Aby uzasadnić decyzję o wznowieniu kontaktów z Gazpromem, Christow powiedział w poniedziałek, że dostawy są gwarantowane tylko na wrzesień, a częściowo tylko na październik.

READ  Polska. Dlaczego nie chcemy jednolitego patentu europejskiego?