Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wojna na Ukrainie: W Norwegii zyski z paliw kopalnych potroiły się w 2022 r.

Wojna na Ukrainie: W Norwegii zyski z paliw kopalnych potroiły się w 2022 r.

Nieszczęściem jednych jest szczęście innych”: To wyrażenie Woltera jest szczególnie odpowiednie do opisania obecnej sytuacji gospodarczej Norwegii.Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, 24 lutego 2022 r., eksport gazu i ropy potroił się… kraju.

Zyski, które są problemem

W tym roku norweskie przychody z eksportu ropy i gazu osiągnęły rekordowy poziom: 97 miliardów dolarów w ciągu sześciu miesięcy – 3 razy więcej niż w zeszłym roku. Zyski giganta naftowego Equinor, który w 67% należy do państwa norweskiego, wzrosły z 1,9 miliarda dolarów na koniec 2021 roku do 6,8 miliarda dolarów w drugiej połowie 2022 roku.

Większość tych zysków trafi do norweskiego funduszu państwowego, co powinno pozwolić temu krajowi na dywersyfikację gospodarki przy jednoczesnym stopniowym wychodzeniu z sektora paliw kopalnych.

Jednak wiele krajów wskazuje palcem na te zyski, które ich zdaniem powodują problemy etyczne. Premier Polski Mateusz Morawiecki oskarża Oslo o czerpanie korzyści z wojny na Ukrainie i prosi rząd norweski o dalsze wspieranie ukraińskiego wysiłku wojennego: „Czy powinniśmy płacić Norwegii ogromne sumy za gaz, który kosztuje od czterech do pięciu razy mniej niż w zeszłym roku? To szaleństwo… Norwegowie powinni podzielić się tym zyskiem. To nie jest normalne, to niesprawiedliwe. Pośrednio czerpie korzyści z tej wojny, którą rozpoczął Putin.

Pogląd podzielany przez norweski oddział Komitetu z Oslo. Jej sekretarz generalny Berit Lindemann wyjaśnia:Norwegia zarobi w kilka dni o 60 miliardów więcej na gazie i ropie… Ale Oslo tylko zwiększyło swoje wsparcie dla Ukrainy o 1 miliard euro. Wierzymy, że przy tak ogromnych dochodach musimy się bardziej starać i dawać więcej.

W tym tygodniu dziennik Dagbladet również zajął stanowisko: „Norwegia nie może uciec przed nieprzyjemną prawdą: jest to forma zysku wojennego.(…) Podczas gdy Ukraina jest niszczona, a większość innych krajów odczuwa głównie negatywne skutki wojny , takie jak rosnące ceny Energia, wyższe ceny żywności, ogólna inflacja, osiągamy zysk. Musimy pomyśleć o tym, jak wydajemy te pieniądze.

READ  Polska przygotowuje się do pomocy Ukrainie w eksporcie pszenicy

To pytanie również dzieli norweskie społeczeństwo: jeśli jedni uważają pomoc Ukrainie za godziwy zwrot, inni wolą zainwestować te pieniądze w kraju.

Norweska Partia Zielonych wezwała do wpłacenia dodatkowych miliardów petrodolarówFundusz Solidarności”, jak plan Marshalla, który może być wykorzystany zarówno do finansowania pomocy humanitarnej, jak i odbudowy Ukrainy, ale także do pomocy Europie w zmniejszeniu jej uzależnienia od rosyjskiego gazu.

Jak dotąd centrolewicowy rząd obiecywał”.aż doDwa miliardy koron (200 mln euro) pomocy humanitarnej dla Ukrainy.

Przyspieszyć budowę gazociągów z kilkoma krajami europejskimi

Od kwietnia wznowiono budowę Gazociągu Bałtyckiego, który łączy Norwegię z Polską przez Danię. Warszawa ma nadzieję, że jesienią tego roku zacznie importować przez Bałtyk 10 mld metrów sześciennych gazu rocznie, przed jego oficjalnym uruchomieniem w styczniu 2023 roku.

Oslo wyda też swoim dostawcom więcej pozwoleń na działalność i przyspieszy budowę kolejnych gazociągów do innych krajów europejskich. Impuls, który może mieć katastrofalne skutki… i przyspieszyć zmiany klimatyczne.