Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Chiński pocisk rozpadł się nad Oceanem Indyjskim

Chiński pocisk rozpadł się nad Oceanem Indyjskim

Chiński pocisk rakietowy Long March-5B rozbił się w sobotę nad Oceanem Indyjskim, podało wojsko USA, nie precyzując, czy szczątki spowodowały jakiekolwiek szkody.

Un segment de la fusée przestrzenne chinoise lancee dimanche dernier a fait son retour bez kontroli w atmosferze ce samedi i jego dessus dessus de l’océan Indie, anonse si si si si ricé les séarmé.

„Dowództwo Sił Kosmicznych potwierdza, że ​​pocisk Long March-5B Chińskiej Republiki Ludowej ponownie wszedł w atmosferę nad Oceanem Indyjskim 30 lipca” o 16:45 GMT, tweetowało wojsko USA.

Po szczegóły dotyczące rozprzestrzeniania się gruzu i dokładnego miejsca uderzenia armia amerykańska zwróciła się do władz chińskich, które 24 lipca wystrzeliły drugą część trzech jednostek stacji kosmicznej Tiangong, która ma być gotowa do pełnej akcji. operacja do 24 lipca. Koniec roku.

Rakieta Long March-5B nie została zaprojektowana do kontrolowania jej zejścia z orbity, co spotkało się z krytyką, podobnie jak w przypadku poprzednich startów.

„Chiny nie dostarczyły dokładnych informacji o trajektorii swojej rakiety Long March-5B” – napisał w sobotę szef NASA Bill Nelson na Twitterze.

Dodał, że „wszystkie kraje prowadzące działalność kosmiczną muszą stosować się do najlepszych praktyk”, ponieważ spadające przedmioty tej wielkości „stwarzają znaczne ryzyko spowodowania utraty życia lub mienia”.

Miliardy euro w programie kosmicznym

Wejście do atmosfery wytwarza ogromne ciepło i tarcie, a części mogą później spalić się i rozpaść, ale większe związki, takie jak Long March-5B, mogą nie zostać całkowicie zniszczone.

Jego szczątki mogą wylądować na powierzchni Ziemi i spowodować szkody i spowodować ofiary, nawet jeśli ryzyko to jest niskie, planeta jest pokryta 70% wodą.

W 2020 roku kolejny wrak z długiego spaceru uderzył w wioski na Wybrzeżu Kości Słoniowej, powodując szkody, ale bez ofiar.

READ  Paris Saint-Germain, Real Madryt - Mercato: Wiemy, dlaczego Emir Kataru jest w Madrycie

Azjatycki gigant od kilkudziesięciu lat zainwestował miliardy euro w swój program kosmiczny.

Chiny wysłały swojego pierwszego astronautę w kosmos w 2003 roku. Na początku 2019 roku po drugiej stronie Księżyca wylądował pierwszy na świecie statek kosmiczny. W 2021 r. wylądował na Marsie małego robota i planuje wysłać ludzi na Księżyc do 2030 r.