Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Sytuacja energetyczna Polski jest rozumiana przez MAE

Sytuacja energetyczna Polski jest rozumiana przez MAE

Polska, ” Aby zwalczyć emisje gazów cieplarnianych pochodzących z węgla, konieczne jest znaczne przyspieszenie transformacji energetycznej ”, podkreśliła Międzynarodowa Agencja Energii (MAE) w raporcie opublikowanym 12 maja(1).

Węgiel jest sercem polskiego systemu energetycznego

W 2020 r. paliwa kopalne odpowiadały za 88% zużycia energii pierwotnej w Polsce.(2)W tym 40,6% na sam węgiel. Udział węgla w krajowej produkcji energii elektrycznej może zbliżyć się nawet do 80% w 2021 r. przy ożywieniu gospodarczym po Covid. Polska należy do 31 członków MAE, w której węgiel zajmuje bardzo ważne miejsce w miksie energetyczno-elektrycznym.(3). Kraj 2mi Niemcy i europejski producent węgla po 10mi Globalnie.

W maju 2021 r. polski rząd i przedstawiciele związków górniczych uzgodnili, że „ Umowa społeczna Zakończenie znacznej części wydobycia węgla, zapewnienie rekompensat finansowych dotkniętym obszarom i pracownikom. Ale umowa faktycznie pozwala na wydobycie węgla do 2049 roku i tego nie obejmuje Węgiel brunatny (inny rodzaj węgla)”, Główne źródło energii elektrycznej i ciepła ”, podkreśla MAE.

Innymi słowy, ” Cele te nie są zgodne ze zobowiązaniami Polski w ramach UE do redukcji emisji gazów cieplarnianych o 55% do 2030 roku. Neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 r. I nie odzwierciedla ekonomicznej rzeczywistości węgla, który jest mniej konkurencyjny „IEA mówi. Agencja wzywa Warszawę do wdrożenia planu przejściowego dla całego łańcucha węglowego” Odzwierciedlając potrzebę szybkich zmian do 2030 r. ”.

Jednak postęp podkreślony przez MAE

Od czasu poprzedniej analizy dotyczącej Polski przeprowadzonej w 2016 r., szacunki MAE Imponujący postęp » Stworzony w kraju, aby rozwijać energetykę odnawialną: produkcja energii elektrycznej w tych sektorach potroiła się w latach 2010-2020 (ich udział w polskim miksie elektroenergetycznym wzrósł z 7% do 18%) i Polska jest obecnie jednym Główne rynki fotowoltaiki słonecznej w Europie.

READ  W Polsce kontrowersje wokół wystawy „Cancel Culture” a wolność słowa

W centrum polskiej strategii energetycznej znajduje się rozwój energetyki jądrowej wraz z poprawą efektywności energetycznej: kraj chce zbudować swój pierwszy reaktor jądrowy do 2033 roku i planuje dysponować flotą 6 jednostek na poziomie 16%. Krajowa energetyka do 2040

Kolejny powód do zadowolenia z ewolucji polskiego systemu energetycznego w ostatniej dekadzie: dywersyfikacja źródeł dostaw gazu. Rosyjski sąsiad nadal odpowiadał za 55% polskiego importu gazu w 2020 roku, ale dekadę temu odsetek ten wynosił 90% (ten spadek rosyjskiego gazu wiąże się z inwestycjami w terminale LNG i rozwojem relacji z krajami UE).

Gazociąg łączący Polskę i Norwegię przez Bałtyk ma zostać ukończony w tym roku(4)z ” Moc przewyższa przedwojenny rosyjski import gazu (na Ukrainie) Wstrzymanie przez Rosję dostaw gazu do Polski (a także Bułgarii) pod koniec kwietnia 2022 r. za odmowę rozliczeń rublowych jest dobrodziejstwem.(5).