Jeśli szwajcarski parlament podejmie decyzję jesienią, minister obrony już zapowiedziała, że podpisze kontrakt na zakup amerykańskich F-35.
Szwajcarska minister obrony wyraźnie zaznaczyła w czwartek, że podpisze kontrakt na zakup amerykańskich myśliwców F-35 jesienią, nie czekając na wynik popularnej inicjatywy sprzeciwiającej się temu projektowi modernizacji. Niższa izba szwajcarskiego parlamentu – Zgromadzenie Narodowe – musi jesienią podjąć decyzję o zakupie tych samolotów, podobnie jak zrobił to Senat w czwartek.
Viola Amherd powiedziała, że inicjatywa Stop F-35 „nie została jeszcze przedstawiona, nie wiemy, kiedy zostanie wprowadzona, więc kiedy patriotyzm zagłosuje, tak jak zrobiła to Rada Stanów, podpiszemy” umowę, Doradca (minister) odpowiedzialny za obronność w Szwajcarskiej Telewizji Publicznej.
Podpisanie umów spowodowałoby, że inicjatywa ludowa stałaby się przestarzała. Ponieważ twierdzi, że nie kupuje tych samolotów i że nie może działać wstecz, nie będzie miał wpływu na to wciąż kontrowersyjne nabycie, wyjaśniamy w Stop F-35. Była to największa przeszkoda w pozyskiwaniu tych samolotów, które mają zastąpić flotę samolotów F/A-18, w które dziś wyposażone są głównie Szwajcarskie Siły Powietrzne. Te amerykańskie samoloty są już wyczerpane i będą musiały zostać wycofane najpóźniej do 2030 roku.
5,6 miliarda euro
Mariona Schlatter, zielona wybrana i członkini komitetu inicjatywy, uważa, że jest to zaprzeczenie demokracji. „Jeśli radna federalna Amherd jest gotowa zignorować połowę populacji, słowa mnie zawiodą” – powiedziała telewizji państwowej. Oprócz ponad 100 000 podpisów już zebranych przez Stop F-35, decyzja o zakupie nowego samolotu bojowego za 6 miliardów franków (5,6 miliarda euro) została przyjęta jedynie przez niewielką większość szwajcarskich wyborców 27 września 2020 r., przez 50,1% głosów.
Tymczasem rząd podjął pod koniec czerwca 2021 r. decyzję o zakupie 36 samolotów F-35A od amerykańskiego producenta Lockheed Martin. Chociaż rząd szwajcarski utrzymuje, że samolot był zdecydowanie najlepszym i najtańszym ze wszystkich samolotów rywalizujących o kontrakt (Rafale, F/A-18 i Eurofighter), niezliczone trudności techniczne i przekroczenia budżetu F-35 program w Stanach Zjednoczonych skłonił dwie komisje parlamentarne do rozpoczęcia dochodzenia w sprawie wyboru urządzenia.
Postrzegany od początku jako produkt eksportowy, mający zapewnić dominację Waszyngtonu na rynku samolotów bojowych, F-35 był przedmiotem partnerstwa z ośmioma krajami, w tym z Wielką Brytanią, z których każdy otrzymał udział w pracach zgodnie z art. jego inwestycje. Samoloty lecące do Szwajcarii będą budowane głównie we Włoszech. Niedawno do listy krajów chcących dostać urządzenie dołączyły Niemcy, które kupiły już Wielka Brytania, Belgia, Dania, Włochy, Finlandia, Norwegia, Holandia i Polska.
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy
Toupret kupuje konkurenta w Polsce
Drobiarski gigant LDC jest w trakcie przejęcia fabryki Konspolu w Polsce